SUR AJANS- Alevi Kurumları, 16-18 Ağustos’ta yapılacak 61. Ulusal 35. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nin programlanması için bir araya geldi.

Hacıbektaş Belediyesi’nde 25 Mayıs’ta yapılan toplantıyla birlikte 16-18 Ağustos’ta gerçekleşecek anma törenleri ve kültür sanat etkinliklerinin detayları konuşuldu.

Toplantı, Hacıbektaş Belediye Başkan Vekili Leyla Kındış başkanlığında yapılırken, anma törenleri sürecinde izlenecek yol haritası da sonuç bildirgesiyle birlikte kamuoyuna duyuruldu.

30 Mayıs’ta toplantı yapılacak

Bildirgede şu açıklamaya yer verildi:

16-18 Ağustos 2024 tarihlerinde yapılacak olan 61. Ulusal 35. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nin programlanması ve uygulanması için aşağıdaki Alevi Kurumları ve Hacıbektaş Belediyesi Başkanlığı inisiyatifi ile toplanmış ve aşağıdaki konularda mutabakat sağlanmıştır.

Anma etkinlikleri 1984 yılından bu güne kadar yapıldığı gibi Hacıbektaş Belediye Başkanlığı ve bu mutabakatta imzası olan Alevi Kurumları ile ortaklaşarak ve Kültür Bakanlığı katkıları ile yapılacak.

Bu mutabakatta imzası bulunan kurumların birer temsilcisi ile birlikte bir Danışma Kurulu oluşturulacak ve program bu danışma kurulu tarafından belirlenecektir.

Anma etkinlikleri için Kültür Bakanlığı ile Bakanlık bünyesinde görüşmeler bu komite tarafından yapılacaktır.

Bu toplantıda alınan kararlar, 29 Mayıs 2024 Çarşamba günü Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı ile yapılacak toplantıya katılacak olan AVF, Cem Vakfı, Karacaahmet Sultan Dergahı ve Hacıbektaş Belediye Başkanlığı tarafından Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına bildirilecektir.

30 Mayıs 2024 Perşembe günü bu mutabakatta imzası bulunan kurum temsilcileri ile Ankara’da toplantı yapılacaktır. Toplantı yeri ve saati daha sonra açıklanacaktır.

Bildirgede imzası bulunan kurumlar şöyle:

-ALEVİ VAKIFLARI FEDERASYONU

-TÜRKIYE ALEVİ FEDERASYONU – ADFE

-ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU

-PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ

-ALEVİ KÜLTÜR DERNEKLERİ

-HACI BEKTAS VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI

-CEM VAKFI

-ŞAHKULU SULTAN DERGAHI

Bayram, konser ve kayyım nöbeti: Saygı duyun Bayram, konser ve kayyım nöbeti: Saygı duyun

-KARACAAHMET SULTAN DERGAHI

-ALEVİ İNANÇ BİRLİĞİ VAKFI

-AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU

Editör: Haber Merkezi