Hakkari Kavaklı köyünde 2007’den bu yana devam eden ve doğanın tahrip olmasına neden olan maden faaliyetlerine karşı Kavaklı halkının 22 Nisan’da başlattığı eylem 5’inci gününde sürüyor.

Kavaklı halkı eylemlerini, “Köy ve mera alanlarında bulunan maden ocağının faaliyeti derhal durdurulması, Çevreye verilen zararların tazmin edilmesi, köylülerin yaşam alanları eski hale getirilerek maden faaliyetinin bıraktığı tahribat ortadan kaldırması ve bölgede yeniden ağaçlandırma” talepleriyle sürdürüyor.

Kavaklı köyünde kurulan maden sahalarının bulunduğu alanda süren eylem konusunda halkın talepleri ise halen sonuçsuz kalmaya devam ediyor. Köy halkı ise büyük bir irade, kararlılık ve moralle eylemlerini devam ettiriyor. Maden şirket tarafından aynı bölgede yüzden fazla kaçak maden tüneli açtığı ve eylem başlamasının ardından alelacele kaçak tünellerin kum ve taşlarla kapatıldığı görülüyor.

Hacı Bektaş Veli anma törenleri için 11 Alevi kurumu bir arada Hacı Bektaş Veli anma törenleri için 11 Alevi kurumu bir arada

Arılar öldü, hayvanlar beslenemiyor

Bölgede maden talanına karşı başlatılan nöbet eyleminde bulunan yurttaşlar konuştu.

Maden ocağında 8 yıl önce çalıştığını belirten Abdülkerim Seven, çalıştığı süre boyunca doğanın “acımasız” şekilde tahrip edildiğine defalarca şahit olduğunu ve bundan kaynaklı maden ocağından ayrıldığını söyledi. 

“Yıllar önce yaklaşık 20 bin koyun besin ihtiyacını buradan karşılarken, şuan hayvanlar açılan maden ocaklarından saçılan zehir nedeniyle hiçbir şekilde besin ihtiyacını karşılayamıyor. Maden oksitleri ve havaya salınan zehirli gazlar nedeniyle halkımız arıcılık, küçük ve büyükbaş hayvancılığını yapamıyor. Kısa bir süre önce birkaç koyun dere yatağında su içtikten sonra öldü. İnsanlar binlerce arı alıp, bal üretmek için emek harcıyor, sezon sonu geldiğinde tüm arıların öldüğünü görüyoruz”

14 bin insanın yaşam alanı tahrip edildi

Maden ocağı açılmadan önce bölgeden geçen dere yatağı kenarının üzüm, ceviz ve elma ağaçlarının bolluğundan görünmediğini, suyun berrak bir şekilde aktığını ifade eden Salih Kurt isimli yurttaş ise maden sahalarının açılmasının ardından bölgenin “çöle”, suyun da zehirli çamura dönüştüğünü vurguladı.

“14 bin insanın yaşamsal alanı tahrip edildi. Binlerce hayvan aylarca bu doğada beslenirken, bugün 10 keçi bile otlatma şansımız kalmamış.

Dere yok, dağ yok, taş yok, orman yok. Tek bir amacımız var o da maden işletmeciliğinin kapatılmasıdır. Yasal çerçevede anayasal haklarımızı kullanarak eylemimiz sonuç bulana dek sürecektir. Eylemden sonuç alanda dek buradayız. Tüm kamuoyuna, eylemi sahiplenmeli ve bizlere destek olma çağrısında bulunuyoruz. Çevre örgütleri başta olmak üzere tüm yetkilileri de harekete geçmesini talep ediyoruz”

Van’dan eyleme destek

Van’dan eyleme desteğe gelen Ömer Tekin ise maden şirketi tarafından 500’e yakın, tünel ve kaçak yapılar açtığını belirterek, açılan tünellerin bir kısmını gösterdi. Tekin, maden şirketinin, Valilik tarafından bölgede inceleme yapılacağı haber alması üzerine tünelleri taş ve toprakla kapattığını vurguladı.

Editör: Haber Merkezi