Hakkari ve ilçelerinde iki gündür etkili olan karla karışık yağmur, 3 bin 478 rakımlı Sümbül Dağı’nda sabah saatlerinde çığ düşmesine neden oldu. Hakkari İl Özel İdaresine bağlı ekipler tarafından açılan yola ikinci kez çığ düştü. Depin bölgesindeki tünelin yakınında düşen çığ nedeniyle Hakkari-Şırnak karayolu tekrar ulaşıma kapandı. Yine aynı güzergah üzerinde bulunan Qesran köyü bölgesinde sel meydana geldi. Sel sularının sürüklediği kaya ve çamur yığını karayolunu ulaşıma kapatırken, ekipler bölgede çalışma başlattı. Kent merkezinde ise halen birçok mahalle yolu ulaşıma halen açılamadı.

Trafik kazaları bayram tatiline gölge düşürdü: 66 ölü Trafik kazaları bayram tatiline gölge düşürdü: 66 ölü

Derecik ve Şemdinli yolları da kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı. Yolların ulaşıma açılması için başlatılan çalışmaların ise yetersiz kaldığı gözlendi. Öte yandan Yüksekova ilçesinde küçük derelerde taşkın meydana geldi. İlçeye 30 kilometre mesafede bulunan Hirmin köyünde etkili olan sağanak yağış nedeniyle dere taştı, dere yatağında bulunan 5 ahırı su bastı. Çelê ilçesine bağlı Emirşaban Mahallesinde de yağış sonrası menfezler taştı. Taşkın nedeniyle caddeler su altında kaldı.

Yaşanan felaketlerde can ve mal kaybının yaşanmazken, karayollarına bağlı ekipler tarafından yol açma çalışmaları başlatıldı.

Kaynak: MA