Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi, 25 Nisan’da ÖHD Genel Merkez (GM) ve şube yöneticilerinin gözaltına alınarak tutuklanmasına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Haliliye ilçesinde bulunan dernek binasında yapılan açıklamaya çok sayıda avukat katıldı.

Açıklama yapan ÖHD Urfa Şube Eşbaşkanı Meral Halat, aralarında avukat, demokratik kurum temsilcisi, insan hakları savunucusu, siyasetçi, gazeteci ve sanatçıların olduğu 191 kişinin gözaltına alındığını hatırlattı. Halat, “20 yılı aşkın süredir siyasi darbeler, katliamlar, ırkçılık, tehdit ve her türlü saldırıyla ömrünü uzatmaya çalışan AKP iktidarı, derneğimiz avukatlarına siyasi saiklerle, siyasallaşmış yargı eliyle hukuka aykırı müdahale yaparak bizleri her alanda etkisiz kılmayı amaçlamaktadır” diye konuştu.

Hak ihlallerine karşı durmak, ihlalleri dile getirmek, araştırılmasını talep etmek, avukatlık mesleği faaliyetlerini yapmanın temel hak olduğunu dile getiren Halat, “Türkiye, taraf olduğu ve Anayasanın 90’ıncı maddesi ile iç hukukun parçası haline getirdiği uluslararası ve bölgesel insan hakları sözleşmeleri ve belgeleriyle korunan norm ve standartlar çerçevesinde hak savunucularının, avukatların korunması konusunda da yükümlülük sahibidir. İnsan haklarını savundukları, mesleki faaliyetlerini yerine getirdikleri, muhalif oldukları gerekçesiyle suçlanmak, gözaltına alınmak ve tutuklanmak bir insan hakkı ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz