Almanya'da, aşırı sağcıların mültecileri kitlesel olarak sınır dışı edilmeleri gündemiyle Potsdam kentinde gizli toplantı yaptıklarının ortaya çıkmasına karşı tepkiler sürüyor. Hamburg'ta on binlerce gösterici aşırı sağa karşı eylem yaptı.

"Hamburg aşırı sağcı ve Neo-Nazi yapılanmalarına karşı ayağa kalkıyor" sloganıyla kent merkezindeki Jungfernstieg caddesinde düzenlenen eyleme polise göre 50 bin, mitingin organizatörlerinden Almanya Sendikalar Birliği'ne (DGB) göre 80 bin, yine organizasyon heyetinde yer alan Sınır Tanımayan Girişimciler Derneği'ne göre ise 130 bin kişi katıldı. Kuzey Almanya Evanjelik Lüteriyen Kilisesi de organizasyonda yer aldı.

Eyleme sendikalar, kiliseler, kültürel örgütler, işveren ve çalışan dernekleri, siyasi partiler ve kulüpler destek verdi.

Eylemler sürüyor

Correctiv adlı araştırmacı gazetecilik ağı tarafından haberleştirilen Potsdam'daki gizli toplantı nedeniyle, Almanya genelinde binlerce kişinin katılımıyla göçmenlik geçmişi olan kişilerin vatandaşlıktan çıkarılması ve sınır dışı edilmesi planları protesto ediliyor. 20-21 Ocak’ta da Almanya'nın birçok kentinde eylem düzenlenmesi planlanıyor.

İsrail Refah'a saldırdı: Onlarca can kaybı İsrail Refah'a saldırdı: Onlarca can kaybı

Editör: Ali Abbas Yılmaz