Depremin ilk gününden bu yana Hatay’da bulunan HDP milletvekili Tülay Hatimoğulları, deprem sonrasına dair değerlendirmelerde bulundu. Yurttaşlar tarafından kendilerine iletilen çok sayıda sorunun olduğunu aktaran Hatimoğlulları, Hatay'daki yurttaşların kendi toprağından kovulacağı kaygısı yaşadığını dile getirdi.

Hatay'ın Samandağ, Defne ve Antakya ilçelerinde 20 gün geçmesine rağmen çadır ve barınma sorunları devam ediyor. Kentte enkaz kaldırma çalışmaları sürerken, kendisi de Hataylı olan ve ilk günden bu yana deprem bölgesinde bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, bölgedeki sorunları değerlendirdi.

MA’ya konuşan Hatimoğulları, şunları söyledi:"Halk, kendi mahallelerinde, kendi evinin yakınında, depremden etkilenmeyecek bir bahçede çadırını kurmak istiyor. O yüzden tekil çadırların dağıtımının bu bölge için çok elzem ve önemli olduğunu defalarca vurguladık ama yine de insanları kendi mahallelerinden çıkartmak için kentin uzaklarında, kopuk yerlerde çadır kentler kuruldu

Sadece enkaz altında kalanları mı ölüme terk etti, hayır. Hala çadırlar ulaştırılmıyor. Hala yeterince sistematik gıda desteği, yemek desteği, hijyen malzemeleriyle ilgili destek sağlanmıyor. Hala birçok yerde insanların tuvalet ve banyo yapacakları yer yok. 20 gün geçmesine rağmen çoğu insan hala banyo yapmadı. Bu da birçok hastalığa davetiye çıkarıyor bu zihniyet ve yaklaşım.

Yeni binalar nasıl yapılacak. Nasıl bir planlama, programlama var? Toplumu rahatlatacak, topluma güven verecek bir tane bile açıklama gerçekleşmedi.”

Editör: Ali Abbas Yılmaz