SUR AJANS- Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi ve Hayvan Yaşam Özgürlük İnisiyatifi üyeleri, "uyutma" adı altında hayvanların katledilmesine olanak veren yasa tasarısına karşı eylemlerini dürdürüyor. Meclis gündemine taşınması beklenen tasarıya karşı 49 gündür eylemlerini sürdüren İnisiyatif üyeleri Meclis'in Dikmen Kapısı'na yürüyerek burada basın açıklaması yaptı. Polisin engellemelerine rağmen yürüyen İnisiyatif üyeleri, Meclis'in Dikmen Kapısı'nda açıklama yaptı. Yapılan yürüyüş ve açıklamaya Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Mersin Milletvekili Perihan Koca, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi ve Alınteri üyeleri de katıldı.

Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi Hayvanları 'öldürme' tasarısı görüşmeleri ertelendi

'Siz aynı şiddete uğrasaydınız ne yapardınız'

Açıklamada konuşan Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü Güliz Gündüz, bir binadan işkence ile öldürülen 15 köpeğin ölü bedenlerini çıkarttıklarını belirterek, "15 köpek işkence edilirken neler hissetti, kaçmak istedi, kaçamadı. Bir kere, sadece bir kere o köpeklerin yerine koyun kendinizi. Zorla bir yerde tutulduğunuzu, sürekli işkenceye uğrayan bedeninizin son bir umutla kaçmaya çalışıp bağlandığını düşünün. Ne hissederdiniz? Bir hafta önce yine Ankara'da 2 köpek bir katil tarafından silahla vuruldu. Kamera kayıtlarından gördüğümüz hayvanları sevecekmiş gibi yapıp yanına çağırdığı, hayvanların kuyruk sallaya sallaya gittiği ve bir anda vuruldukları. Bir kere sadece bir kere o hayvanların neler hissettiğini, nelere maruz kaldıklarını düşünün. Bütün bunlar olup biterken, memleket kocaman bir hayvan mezarlığına zaten dönüşmüşken Yenişehirlioğlu açıklama yaptı: 'Saldırgan hayvanların öldürülmesini içeren yasa tasarısını sunduk' dedi. Her gün şiddete uğrayan, taşla sopayla kovalanan hayvanlardan ne yapmasını bekliyordunuz Yenişehirlioğlu? Bir kere siz aynı şiddete uğrasaydınız ne yapardınız?" diye sordu.

'Bakım evleriniz virüs yuvasına dönüşmüş'

AKP Sivas Milletvekili Abdullah Güler'in "köpeklerin ötenazi yapılarak öldürüleceğine" dair açıklamasına dikkati çeken Gündüz, "Kuduz riski taşıyan, rehabilite edilemeyecek şekilde azgınlaşmış, barınaklarda diğer hayvanlara zarar veren, hastalık riski noktasında barınakta kalma imkanı kalmayan hayvanları ötenazi yoluyla öldüreceklermiş. Pardon siz kimsiniz? Bir kere bile bakımevi gezmemiş, barınak görmemiş insanların hayvanlar hakkında ne kadar çok söz varmış. Görmemişsiniz; biz, size bir kere daha anlatalım: Kuduz riski taşıyan demek kuduza yakalanmış demek değildir. Kuduz aşısı ihalesini alan vekilinize sorun, ülkede kuduz riski var mı diye. Barınak dediğiniz toplama kamplarında hayvanları aç bıraktıkları için, şiddet uyguladıkları için, küçücük bir padoğa 20 hayvan tıkıştırdıkları için hayvanlar birbirine saldırabilir. Yine çalışmayan berbat belediyelerinizin faturasını hayvanlara mı keseceksiniz? Barınaklarınız virüs yuvası. Sağlıklı giren hayvan hasta çıkıyor. Barınaktan çıkarttığımız hayvanların epikriz raporlarını yollayalım mı size Abdullah Güler” sorusu yöneltti.

'Evlerimiz tedavi edilmiş hayvanlarla dolu'

Evlerinin barınaktan hastalık kapmış köpeklerle dolu olduğuna işaret eden Gündüz, "Evlerimiz ölümcül hastalığa yakalanmış ama iyi hekimler sayesinden iyileştirilmiş hayvan dostlarımızla dolu. Yaşama umudu olan, iyileşme umudu olan hayvanları berbat belediyeleriniz tedavi edemedi diye öldüreceksiniz öyle mi? Mama ihaleleri açıp hayvana mama vermeyen belediyelerinizin suçunu bu hayvanlar hayatlarıyla ödeyecek öyle mi? Bir kez bile barınak gezmemişsiniz, belli. Gidin, habersiz gidin ve gözlerinizle görün, birazcık adalet duygunuz varsa ne öldürmeyi ne de toplamayı savunabilirsiniz. Bu hafta yandaş medyayla beraber “köpekler saldırdı” haberlerinin artacağını biliyoruz. Çünkü birilerini yok etmek istediğinizde neler yaptığınızı biliyoruz. İnanmayın! Çünkü hayvanları öldürmek için yalan haberlere, nefret pompalanmasına ihtiyaçları var! İnanmayın! Sokaklarda tehlikeli olan ataerkil sisteminizin kurduğu bozuk düzendir. Sokaklarda tehlikeli olan hayvanları gözünü kırpmadan öldürenlerdir, sokaklarda tehlikeli olan çocukları küçük yaşta evlendirmek isteyenlerdir. İstanbul Sözleşmesi’ni lav ettiğinizden beri kadın cinayetleri arttı. Şimdi de 5199’u değiştirmeye çalışıyorsunuz ki hayvan cinayetleri artsın" diye konuştu.

'Silahla gezenler tehlikelidir'

Gündüz, sözlerini şöyle tamamladı: "Dün köpeklerin öldürüldüğü bölgedeki çocuklar köpekler yüzünden değil, katiller yüzünden güvende hissetmediklerini söylediler. Geçen hafta bir okulun önünde öldürülen Duman ve yaralanan Yumak değil sokaklarda güvendiği tedirgin eden, bir okulun önünde silahla hayvan öldürendir ve halkın adalet duygusunu zedelemeye kalmayın."

Yapılan açıklamanın ardından Meclis Parkı'na geçen hayvan hakları savunucuları burada oturma eylemi başlattı.

Kaynak: MA