SUR AJANS- DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, büyükşehir kayyımının Hazar Gölü Sosyal Tesisinin, Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Eren, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde şu ifadelere yer verdi:

“Vekili olduğum Diyarbakır ilinde yerel seçimlere doğru giderken kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yerel seçim öncesi taşınmazların satış ve devri işlemlerini artırdı. Yerel seçim tarihinin yaklaşmasıyla Diyarbakır’da kayyımlar tarafından yönetilen Belediyelerin tesisleri önceki seçimlerde olduğu gibi kurumlara bedelsiz verilmeye başlandı. Daha önce Lice Sosyal Tesisleri, Devegeçidi Piknik Alanı, kafe ve tesisler bedelsiz şekilde kamu kurumlarına devredilmişti. Şimdi de kendisine ait Elazığ'daki Hazar Gölü Sosyal Tesisinin, Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmesi için çalışma başlatıldığı basına yansımıştır.

2019 yerel seçimlerden hemen önce de kayyımlar tarafından Diyarbakır Büyükşehir ve ilçe belediyelerine ait birçok taşınmaz, kütüphane, anaokul, kapalı spor salonu gibi bir çok tesis ve yapı başka kurumlara devredilmişti.”

‘Meclis kararı neden paylaşılmadı?’
DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Serhat Eren, Meclise sunduğu önergede şu soruları sıraladı:

“1.Elazığ'daki Hazar Gölü Sosyal Tesisinin, Gençlik ve Spor Bakanlığına devredilmesindeki ihtiyaç ve kamu yararı nedir?

2.Hazar Gölü Sosyal Tesisinden bugüne dek elde edilmiş gelir ne kadardır?

3.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin resmi internet sitesinde sadece Belediye meclisinin gündemleri yer alırken, alınan kararların paylaşılmamasının gerekçesi nedir?

4.Diyarbakır halkının kullanabileceği sosyal tesis sayısı kaçtır ve bunlar nüfusa oranladığımızda yeterli midir? Bunların kaçı Belediyeye, kaçı kamu kurumlarına aittir?

5.Belediyeye ait tesisleri halkın ihtiyaçlarına göre kullanmak yerine kamu kurumlarına devirdeki amaç nedir?

6.Bu devirlerin yerel seçimlerle ilgisi nedir?

7.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 2024 yılı Mart ayındaki kararları nelerdir?

Taşımalı seçmenlere “Konuş, sen nerelisin” diyen yurttaşa soruşturma Taşımalı seçmenlere “Konuş, sen nerelisin” diyen yurttaşa soruşturma

8.Belediyenin 2019’dan bugüne kadar kamu kurumlarına bedelli veya bedelsiz devir veya tahsis ettiği taşınır, taşınmaz, tesis, kütüphane vb. yapılar nelerdir?

9.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Diyarbakır’da kayyım atanan belediyelerde kayyımların atandığı tarihten bugüne kaç taşınmaz satılmış ve bu satışlardan ne kadar gelir elde edilmiştir?

10.Taşınmazların satışlarına ilişkin kararlar hangi meclis kararıyla alınmıştır? Bu kararların alındığı meclis toplantısına katılan üyelerin kaçı yerel seçimlerde halk tarafından seçilmiştir?

11.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atamasının yapıldığı 19 Ağustos 2019 tarihinden bu yana kaç kere belediye meclisi toplanmıştır? Bu toplantılara katılan belediye meclis üyelerinden kaçı yerel seçimlerde halk tarafından seçilmişlerdir?

12.Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine kayyım atanmadan ve atandıktan sonra bankalara ve özel kuruluşlara olan borcu ne kadardır?

13.Başta Diyarbakır olmak üzere bölgede bulunan ve kayyım atanan belediyelerin seçimlere yaklaştıkça taşınmazları satışa çıkarması bakanlığınız bilgisi ve onayıyla mı gerçekleşmektedir?”

Editör: Haber Merkezi