Halkların Demokratik Partisi (HDP) 4’üncü Olağanüstü Kongresi Dünya Ticaret Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. Kongrede HDP’nin Eş Genel Başkan adayları Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak konuşma yaptı. Oy kullanma işlemlerinin devam ettiği kongrede, Özcan ve Kırkazak’ın yeni eş genel başkanlar olarak seçilmesi bekleniyor.

Sultan Özcan: HDP fikri kendine yeni yollar açma kudretindedir

Kongrede ilk olarak konuşan Özcan, kurulduğu dönemden itibaren 11 yıldır kesintisiz olarak HDP’nin çeşitli kurullarında görev aldığını ifade etti ve “Mutfağından tüm yürüyüş biçimlerine deryada bir damla olmaya özen gösterip Türkiye tr halklarına layık olmaya gayret gösterdim” dedi.

Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “HDP’nin eş genel başkanı olma görevi teklif edildiğinde bunu bir onur nişanesi olarak taşımaya, varoluşunu, felsefesini korumaya yaşatmaya devam etmeye, büyük insanlık yürüyüşünün bir parçası olmaya sizlerin huzurunda söz veriyorum. Onurla, aşkla bağlı olduğum bu yürüyüşte bizim payımıza düşen her ne varsa umuda yolculuğumuzun bu evresinde sizlere layık olmaya gayret edeceğiz. ‘HDP bir fikriyattır kapatılamaz’ dedik. ‘HDP bir bina değil, bir kapı değil’ dedik HDP’yi kuşatanlara. Çünkü HDP bir fikirdir ve bu fikir toplumsal yaşamın can suyu olarak engelleri aşarak kendine yeni yollar açma kudretindedir. Bu kudretini Mezopotamya’nın, Anadolu’nun ve Trakya’nın bütün devrimci demokratik değerlerinden ve mücadele birikiminden alır. HDP’nin yeni yolunda Yeşil Sol Parti ile mücadelesini sürdüreceğini bütün barikatları aşacağını buradan paylaşıyoruz.”

Kırkazak: Bizden korkmaya devam edin

HDP’nin diğer eş genel başkan adayı Cahit Kırkazak da konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “HDP’de mücadeleye başlarken birbirimize, Kürdistan halkına, Türkiye halklarına ve tarihe söz verdik. Bu sözümüz barış yolunda can veren barış annelerinin taleplerini hayata geçirmekti ve sözümüz hala geçerli. Bu mücadeleyi mutlaka başarıya götüreceğiz. Halkımıza da çağrımızdır, bize omuz verin, el verin. Hep birlikte yeni yaşamı, özgür yaşamı kuralım. Bizim özgür ve yeni yaşam çizgimize saldıranlar şunu bilsin ki bunu başaramayacaksınız. Bizden korkmaya devam edin.”

HDP kongresi, oy verme işlemiyle devam ediyor. (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz