HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, Yeşil Sol Parti Milletvekilleri ile yöneticilerinin katıldığı toplantıda konuşan Buldan, Kürt seçmenin 14 Mayıs’taki tercihinin dışında sandıklara farklı tercihin yansımayacağına vurgu yaptı ve Kürt seçmeni bir kez daha sandığa çağırdı.

WhatsApp Image 2023-05-26 at 11.14.03 (1)

Cumhur İttifakı dışında gerek Millet İttifakı gerekse diğer partilerin eşit şartlarda yarışamadığına atıfta bulunan Buldan, muhalif bloğun iktidarın topyekun kamu kaynaklarını kullanarak yürüttüğü sürece bir kez daha tanıklık ettiklerini söyledi

Önceki gün açıkladıkları tutumlarının sandığa yansıması için Diyarbakır’da bir dizi program yapacaklarının bilgisini paylaşan Buldan, “Türkiye'nin barışı için bu seçim önemli ve tarihî bir kavşaktı.

Diyarbakır’a çağır yapmak istiyorum. Sandığa daha güçlü katılım sağlamalıyız. Erdoğan gitmeli. AKP ve MHP Türkiye'yi nefessiz bıraktı. Yarattıkları ortamı hepiz gördük.

Türkiye'nin barışa refaha ulaşması için Erdoğan gitmeli. Tekrar kazanırsa ne olur? Son yıllarda yaşadıklarımız bunun göstergesi. Bizler yine direniriz. Ama Türkiye toplumu nefessiz kalır. Bu yüzden tarihî bit seçim olacak. Faşizm ve demokrasi arasında bit tercih. Demokrasi ve faşizm ile aydınlık ve karanlık arasında bir tercih olacak. Türkiye'nin kaderini değiştirmek bizlerin elinde. Oyumuzu Türkiye'nin geleceğine kullanıyoruz ve sandığa sahip çıkıyoruz. Biz Ümit Özdağ’ın ne dediğine bakmıyoruz, Kılıçdaroğlu’nun ne dediğine bakıyoruz” dedi.

Buldan’ın ardından söz alan Türk, “Tarihî bir dönemeçten geçtiğimizi partimiz defalarca kez dile getirdi. Kürt halkının geleceği ve demokrasi için tercihinizi yapın” dedi ve şöyle ekledi:

“Biz de biliyoruz ki Türkiye’de bir sorun iki günde çözülmez. Kılıçdaroğlu seçilmesi durumda yine taleplerimiz karşılık bulmayabilir. Ama biz mücadelemizi sürdüreceğiz. ‘Faşizm ve demokrasi’ arasında ve ‘aydınlık ile karanlık’ arasında bir tercih var önümüzde.

Milliyetçi tartışmalar halkımızın moralini bozuyor. Buradan halkımıza çağrıda bulunuyorum. Değişimin ve dönüşümün sancılarını yaşıyoruz. Elbette tercihimiz şahıslarla ilgili değil. Kürt halkının geleceği, Türkiye’nin geleceği için mücadele ediyoruz ve seçimimizi ona göre yapıyoruz. Tabii ki son dönemlerde milliyetçi tartışmalar halkımızda kırgınlık yarattı. Buradan özellikle halkımıza gençlerimize şu mesajı vermek istiyorum. Sakın oyuna gelmeyin, protesto etmeniz sandıklara gitmemeniz Erdoğan’a yarar. Bu bilinçle sandıklara gitmeniz gerekiyor. Yıllardır sürdürdüğümüz mücadele halkımızın demokrasi ve refaha kavuşması içindi.”

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan HDP ve YSP heyeti, 14 Mayıs’ta Kürt illerinde ortaya çıkan tablonun eksikliklerini 28 Mayıs’tan sonra masaya yatıracaklarını ve bu tabloda sorumluluğu bulananlarla ilgili gereken adımların atılacağını da deklere etti.

Editör: Ali Abbas Yılmaz