Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi ve Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Mehmet Rüştü Tiryaki, HDP Genel Merkezi’nde ulaşılan ilk veriler üzerinden seçim sonuçları ve seçim güvenliğine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ellerindeki ilk verilere dayanarak tarihi bir başarıya tanıklık etmek üzere olduklarını ifade eden Tiryaki, “Bugün halkın iradesini ülke yönetimine taşıyacağız. Çok kritik saatleri yaşıyoruz” dedi.

‘Her seçmenin sayım döküm işlemlerine katılma hakkı var’

Sandık görevlilerinin sandıkları bırakmaması yönünde çağrı yapan Tiryaki, “Bazı yerlerde yaygın olmamakla birlikte yurttaşların oy kullanma mekanlarından uzaklaştırıldığına dair duyumlar aldık. Her seçmenin oy kullandığı sandıkta sayım döküm işlemlerine katılma hakkı var. Kimlerin katılabileceği yasada çok açık bir şekilde düzenlenmiştir. Sandık kurulu başkanları, sandık kurulu üyeler, siyasi partilerin müşahitleri ve o sandıkta kullanan seçmenler sandık alanında bulunabilir. Herhangi bir eğitim kurumunda herhangi bir sandıkta seçmenlerin oyların sayım ve döküm işlemlerine eşlik etmesine izlemesine izin verilmemesi yasaya açıkça aykırıdır. 298 sayılı yasaya açıkça aykırı. Yüksek Seçim Kurulu’nun sandık işlemlerine dair yayınlamış olduğu genelgelere, başta 135 sayılı genelge olmak üzere, genelgelere aykırı. Dolayısıyla buradan bir kez daha yinelemek istiyorum: Seçmenler sayım ve döküm işlemlerini engellemeyecek şekilde izleyebilirler. Sınıfta bulunabilirler. Yeter ki sayım ve döküm işlemlerini engellemesinler” diye konuştu.

Yüzde 90 üzerinde bir katılım bekleniyor

Tiryaki, “Tahminimiz, o ki Cumhuriyet tarihinin en yüksek katılım oranlarından birisi gerçekleşecek. Yüzde 90’nın üzerinde bir katılım bizler için sürpriz olmayacak. Ciddi ve yoğun bir şekilde katılım gözlemledik. Katılımın sonuçları da muhalefet ve partimiz açısından tarihi bir başarı olarak adlandırılacaktır. Günün ilerleyen saatlerinde ilk verileri de sizlerle paylaşacağız. Bunun için erken. Çok az sayıda yerde sayım işlemleri tamamlandı” diye konuştu. (Kaynak: MA)

Editör: İnanç Yildiz