31 Mart 2024 seçimlerine 7 ay gibi bir süre kaldı. Yerel seçimlere doğru giderken siyaset aranası da hareketlendi. Öyle ki İBB'nin mevcut başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün adaylığını açıkladı.

Genel seçimleri kazanan iktidar, bu kez de gözünü CHP'nin elinde bulunan İstanbul ve Ankara gibi büyükşehir belediyelerine dikti. 

Yerel seçimlere kısa bir süre kalırken, hareketlilik kazanan siyaset atmosferine Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan'ın bugünkü yazısı damga vurdu. (Link)

Babacan, yazısında iktidar kayyum atamalarına karşı HDP yani YSP ile pazarlık yaptığını iddia etti ve iddiasını şu sözlerle sürdürdü: 

"AKP’nin yerel seçimden kazançlı çıkmak ve karşı ittifakları zorlaştırmak için yeni bir siyasi planı var. Ankara kulislerinde bir süreden beri konuşulan yerel seçim stratejisi, dolaylı biçimde HDP ile işbirliği yapmayı kapsıyor. Öyle ortalıkta görünen bir işbirliği değil, kapalı kapılar ardından yapılan ‘kayyum pazarlığından’ söz ediliyor.

Şöyle ki AKP’nin HDP’de karşılığı olan aracılarla, CHP ile ittifak yapmaması durumunda HDP’nin seçilecek belediye başkanlarına kayyum atanmayacağı sözü verildiği iddia ediliyor.

Böyle bir anlaşma yapılırsa CHP’nin büyükşehirleri Kürtlerin oylarıyla kazanma planı zorlaşır. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde Kürt oylarını denklemden çıkartırsanız tüm adaylar için zor bir yarışa dönüşebilir. Ekrem İmamoğlu da buna dahil.

Çünkü HDP’nin kazandığı illerde kayyum atanmayacağı algısı, bölgede HDP adaylarının etrafında toplanılması gibi bir sonucu doğurabilir. Bölgeyi bilen uzmanların yaptığı hesaba göre şu anda AKP’de olan bazı iller ve büyük ilçeler HDP’ye geçebilir. Bu da toplamda AKP’den oy kaybı anlamına gelebilir."
 

Editör: Arif Bulut