Güneşten ürettiği enerji ile su ihtiyacını karşılıyor Güneşten ürettiği enerji ile su ihtiyacını karşılıyor

Türkiye Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekillerinin seçileceği 14 Mayıs’a hazırlanıyor. Gazetecilere, hukukçulara, sanatçılara ve siyasetçilere yönelik gözaltı ve tutuklama operasyonlarının gölgesinde gidilen seçimlerde, temel gündemlerin başında sandık güvenliği geliyor. 

Pippa Norris tarafından yürütülmüş olan ‘Seçim Dürüstlüğü Projesi’ne (Electoral Integrity Project) göre, Türkiye, 165 ülke arasında 123’üncü sırada yer alıyor. Balıkesir’de Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) seçim çalışmalarında yer alan Rauf Kocaman, sandık güvenliği ve oy kullanma sırasında dikkat edilmesi gerekenlere dair uyarılarda bulundu. 

Parti amblemine dikkat 

Daha önceki birçok seçimde Sandık Kurulu Başkanlığı yapan Kocaman, seçmenin kararlılığının birçok şeyin önüne geçtiğini belirtti. Bu seçimlerde özellikle dikkat edilmesi gerekenlere dair Kocaman, şunları belirtti: “Seçmen Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) amblemini arayabilir. HDP, Yeşil Sol Parti ile seçime giriyor. Bu konuda pusuladaki ‘Ağaç’ amblemine dikkat edilmelidir. Cumhurbaşkanlığı pusulası farklıdır. Milletvekili seçimi farklıdır. Seçmen şu hataya düşebilir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini gördüklerinde direkt hem Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hem de Yeşil Sol Parti’ye oy verebilirler. Bu hataya kesinlikle düşmemeleri gerekir” dedi. 

Bir oy Yeşil sol’a bir oy Kılıçdaroğlu’na 

Yurt dışında kullanılan oylarda bu hatalara düşüldüğünü ifade eden Kocaman, “Kullanılan oylara baktığımızda hem Yeşil Sol Parti’ye hem de CHP’nin olduğu yere mühür basılmış. Bu oylar iptal oluyor. Milletvekilleri seçimleri için Yeşil Sol Parti’ye vereceğiz. Onun içinde biz diyoruz ki ‘Bir oy Yeşil Sol Parti’ye bir oy Kemal Kılıçdaroğlu’na’ hata yapılmamalıdır” diye belirtti.

Seçmenin itiraz hakkı 

Müşahitlerin olmadığı yerlerde seçmenlerin de seçimi takip etme hakkına sahip olduğuna dikkat çeken Kocaman, “Yapılan herhangi bir ihlalle karşı orada itirazları kabul eden yetkili bulunuyor. Sayım yapılırken, oy pusulaları okunduğunda doğru şekilde olduğu gibi tutanağa geçirildiğine bakmak gerekir. Yapılacak olan her ihlalle karşı yurttaş orada itiraz edebilir. Bu seçmenin hakkıdır. Seçim alanını terk etmemek gerekir. Sandık sonuç tutanağının doğru bir şekilde İlçe Seçim Kurulu’na yansıtıldığından emin olmak gerekir” uyarılarında bulundu.   

Daha önce ki seçimleri hatırlatan Kocaman, şunları söyledi: “Kurdistan’da korucuların hakim olduğu yerlerde kadınların ve seçmenlerin sandık başına gidemediğini biliyoruz. Bütün o bölgede ki seçmenlerin blok olarak oyların iktidar partilerine verildiğini biliyoruz. Bu tür durumlarda direk seçmen gelip Seçim İlçe Kurulu’na itirazda bulunabilir. Bur tür durumların yaşanmaması için bütün okullara avukat görevlendiriliyor.” 

Gözaltı ve tutuklamalar 

Seçimlere giderken Diyarbakır ve Ankara merkezli soruşturmalarla siyasetçi, gazeteci, avukat ve sanatçıların hedef alınmasına da değinen Kocaman, şöyle devam etti: “Özgür Basın çalışanları ve avukatları alıyorlar. Bu durumun yasal ve hukuki olduğunu düşünmüyorum. Bütün muhaliflerin bu duruma ortak bir ses çıkarması gerekir. Bir hukuksuzluğun tüm ülkeye ve topluma yapılıyor diye görmek lazım. Bu yapılan haksızlığa karşı ortak bir şekilde örgütlenerek mücadele etmek gerekir. Emek ve Özgürlük İttifakı da bu yapılan hukuksuzluğa ‘dur’ demek için vardır.” (Kaynak: MA)