SUR AJANS- Sarı, köylerinde farklı inanca sahip toplulukların yer aldığını vurgulayarak, barış içerisinde yaşadıklarını ifade etti.

Balçıkhisar Cemevi Yönetim Kurulu Üyesi Naci Sarı, Afyon’un Şuhut ilçesi Balçıkhişar Mahallesindeki (Tekke) cemevi faaliyetleri hakkında konuştu.

Afyon Suhut Balcikhisar Naci Sari

Urfa’daki şüpheli kadın ölümüne dair soruşturma Urfa’daki şüpheli kadın ölümüne dair soruşturma

Naci Sarı, Balçıkhisar Cemevinin yapımına 2008 yılında başladıklarını ve tam 10 yıl sürdüğünü söyledi. Cemevi inşasının tümüyle yurttaşların lokmalarıyla yaptıklarını belirten Sarı, cemlerin ise kış aylarında yaptıklarını söyledi. Sarı, “İkrar ve muhabbet cemlerimiz ile kurbanlarımız olur. Bizim yaptığımız cemler 4-5 saat sürer. Burası köy yeri, üretim tarım ve hayvancılık üzerine olduğu için genelde cemlerimiz kış aylarında yapılır. Cemlerimizin zamanı belli olmadığından bazen 15 günde, bazen ayda bir yaparız, belli bir zamanı yoktur” diye belirtti.

Afyon Suhut Balcikhisar Mahallesi Cemevi

“Cemevimizin misafirhanesi de mevcut”

Naci Sarı, dört katlı cemevinde bir de misafirhane yer aldığını belirterek “Bu katta köylerden topladığımız, yaşamın her yerinde kullandığımız araç ve gereçler bulunmaktadır. Eski ve kullanmış olan kimi eşyaları sergiliyoruz. Ayrıca 4 odadan ve 1 mutfaktan oluşan misafirhanemiz de var” diye konuştu.

Köylerinin kozmopolit bir yapıya sahip olduğunu da söyleyen Naci Sarı, bu durumdan ötürü büyük memnuniyet duyduklarını da belirtti. Sarı, “Geçmişte babalarımızdan duyardık; dağlarda tarım yapıldığında koyun koyuna yatarlarmış. İnsanlar arasında ayrımcılık söz konusu değilmiş. Şimdi de burada uyum içerisinde çalışıyoruz. Bizim köyümüz 1953 yılında belediyelik olmuş ama 10 yıl önce belediyelikten düştü ve köy statüsüne geçti. O zamandan bugüne mükemmel bir şekilde bütün kardeşlerimizle hep birlikte geçinip gidiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: PİRHA