SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), resmi olmayan sonuçlara göre Urfa'nın Hilvan seçimlerini kazandı. DEM Parti İlçe Örgütü önünde binlerce kişi toplandı.

Cezaevini polisler bastı Cezaevini polisler bastı

Hilvan Dem Parti Kutlama

DEM Parti’nin eşbaşkanları Serhan Paydaş ile Garip Yeşil, 10 bin 730 oy aldı. AKP’nin adayı ise 7 bin 420 oy aldı. DEM Parti, ilçedeki taziye nedeniyle kutlama yapmadı. Binlerce kişinin katılımıyla kutlama yerine açıklama yapıldı. Belediye eşbaşkanları açıklamada yurttaşları selamladı.

‘Hilvan’da birlik ruhuyla yol yürüyeceğiz’

DEM Parti Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, “Halk bir kez daha 'biz buradayız' dedi. Bizler yüzlerce yıldır bu topraklarda yaşayan, tarihine sahip çıkan ve hep birlikte yaşamayı seçen bir halkız. Hilvan halkı 31 Mart’ta çok büyük bir haksızlıkla karşı karşıya kaldı. Ancak buna karşı metanetini korudu, adaleti aradı. Biz dik duruşluyuz. Bundan sonra da böyle yapacağız. Hilvan’da birlik ruhuyla yol yürüyeceğiz. Bizler halkımızın üzülmesini istemiyoruz” diye konuştu.

‘Terk etmeyelim'

“DEM Parti'nin belediyeleri herkese açık olacak” diyen Öcalan, şunları söyledi: "Bugün kutlama yapmayacağız. Burada bir olay yaşandı ve 2 insanımız yaşamını yitirdi. O aile bizim ailemizdir. Fedakar bir ailemizdir. Onlara buradan yeniden başsağlığı diliyoruz. Acıları acılarımızdır. Kürdistan ve Türkiye halklarının gözü kulağı burada, Hilvan’daydı. Savaşçıların, devrimcilerin memleketleri nasıl bir rol oynayacak diye buraya bakıyorlardı. Müşahitlerimiz hala Hilvan adliyesinde çünkü bu partinin yalan dolanları bitmiyor. O yüzden resmi rakamlar ilan edilmeden burayı terk etmiyoruz. Çünkü bugün bir tarihe imza attınız. Buna sonuna kadar sahip çıkacağız” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi