SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Urfa'nın Hilvan ilçesinde 2 Haziran'da yenilenecek olan yerel seçim çalışmalarını sürdürüyor.

Yoğun bir tempoyla süren çalışmalara bugün kadınlar öncülük etti. Bugün ki seçim çalışmalarına DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, DEM Parti milletvekilleri Dilan Kunt Ayan, Öznur Bartın, Halfeti Belediye Eşbaşkanı Saniye Bayram, önceki dönem Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Parti Meclisi (PM) ve çok sayıda kadın katıldı. Kadınlardan oluşan heyetin ilk durağı ilçe merkezine yakın bir tarlada çapa yapan kadınlar oldu.

Kadınların yaşadığı sorunları dinleyen Hilvan Belediye Eşbaşkanı Garip Yeşil, "Kadınlar için iş istihdamı yaratacağız. Toplumun hepsini bir araya getirip, Hilvan’ı huzurun merkezi haline getireceğiz. Birlikte karar alıp, birlikte yöneteceğiz. Kendimize de halkımıza da güveniyoruz. Bir kez kazandık bir kez daha kazanacağız" dedi. Emekçi kadınlar işe, sadece DEM Parti'nin kadınların hakkını savunduğunu belirterek, tam destek sözü verdi.

Kadın buluşması

Heyet ardından kırsal Yenidoğan Mahallesi’nde kadınlarla bir araya geldi. Buluşmaya,  çok sayıda kadın katıldı. Buluşmada konuşan DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, seçimlerin önemine değinerek eşbaşkanlık ile ilgili bilgi verdi.

Kadınların DEM Parti yönetimi ile birlikte belediyeye gitmeye başlayacağını belirten Türkoğlu, "Biz yönetirsek kendi ihtiyaçlarımızı hayata geçiririz. Hilvan Belediyesi’ni halkın belediyesi yapmak için geliyoruz. Sorunları biliyoruz, çözümü de biliyoruz. Sizin talep ve önerileriniz bizim için önemli" diye konuştu.

Eşbaşkan Adayı Garip Yeşil de, seçimlerin önemine değinerek belediye yönetiminin DEM Parti’ye geçmesinden sonra hayata geçirilecek projeleri anlattı. Yeşil, belediyeyi kadınlarla birlikte yöneteceklerini kaydetti.

Ardından buluşmaya katılan kadınlar talep ve önerilerini anlattı. Kadınlar, "Coğrafya kaderdir" söylemine karşı olduğunu belirterek, ilçenin 45 yıldır bilinçli bir şekilde "geri bırakıldığını" söyledi. Kadınların Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çektiği buluşma "Jin jîyan azadî" sloganları ve atılan zılgıtlar ile son buldu.

Ardından heyet, Bağlaç kırsal Mahallesi’nde kadınlar ile bir araya geldi. DEM Parti İl Eşbaşkanı Sema Aişeoğlu, DEM Parti ve geleneğini sürdürdüğü partilerin belediye yönetim örneklerini, kadınların belediyeye katılımı ile ilgili aktarımda bulundu.

DEM Parti milletvekili Öznur Bartın, Halfeti Belediye Eşbaşkanı Saniye Bayram'ın da içinde yer aldığı heyet, Milisaray ve Kırbaşı kırsal mahallelerinde kadınlar ile bir araya gelerek, taleplerini dinledi.

Cezaevini polisler bastı Cezaevini polisler bastı

Kaynak: MA