HSK Birinci Dairesi, Tahir Elçi cinayeti davasın tanığı Deniz Ataş’ı işkence ve zorla baskı altına alarak yönlendirdiği ortaya çıkan savcı K.K. ile bir dönem cinayeti soruşturmasını yürüten savcı U.İ. hakkında Diyarbakır Barosu ile Tahir Elçi İnsan Hakları Vakfı’nın şikâyetini işleme almadı. HSK’nin gerekçe göstermediği kararının yeniden incelenmesi talebini de reddetmesi üzerine, şikâyet HSK Genel Kurulu’na taşındı.

Diyarbakır Barosu Başkanı eski Başkanı Tahir Elçi cinayetini ‘kamarayla çektiği’ iddiasıyla dosyaya dahil edildiği için cinayetten altı yıl sonra, 12 Temmuz 2021’de, mahkemede tanık olarak dinlenen Deniz Ataş, kendisi hakkında dosyada yazılanların doğru olmadığını söyledi.

MSLA'dan Deniz tekin'in haberine göre Cinayeti kameraya almadığını belirten Ataş, Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Diyarbakır Sur’da yakalandığını, işkence gördüğünü, kendisine “Tahir Elçi'yi üzerinize alacaksınız ya da sizi öldüreceğiz” denildiğini anlattı.

Ataş ifadesinin devamında şunları söyledi: “Savcı da geldi oraya. Savcı bana dedi her şeyi üstüne alacaksın. Tahir Elçi'nin öldürüldüğünü bu insanlar, Mahsum'la şeyin üstüne atacaksın. Ben de korktuğum için, dedi ya da seni infaz edeceğiz. Bana öyle söylediler, ben de korktum. Yaralıydım o zaman. Hiçbir şey bilmiyorum. Bana dediler bu insanların üzerine ifade ver seni bırakacağız. Beni kandırdılar polis ve savcı. Ben onların oyununa geldim. Ben de bu insanları tanımıyorum. Tahir Elçi'yi nerede şehit düştüğünü, öldüğünü bilmiyorum.”

Soruşturma aşamasında verdiği ifadede ‘Elçi cinayeti görüntülerini izlediğini’ söylediği kayıtlara geçen tanık Ekrem Özgün, aynı duruşmada poliste böyle bir ifade vermediğini söyledi. Özgün, “Karakolda baskı altında olduğum için susma hakkımı kullandım. Gözaltında susma hakkını kullanan biri nasıl konuşur? Tahir Elçi’nin vurulmasıyla ilgili benim ne böyle teşhisim ne de ifadem var. Tahir Elçi öldürüldüğünde Diyarbakır'da değildim. Bana Tahir Elçi’nin vurulma anına ilişkin video izletilmedi. Kabul etmiyorum. 48 gün boyunca işkence gördüm. Bunu soracak mısınız?” dedi.

Depremde 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı Depremde 186 kişinin hayatını kaybettiği site kaçak çıktı

Aynı duruşmada dinlenen diğer iki açık, iki gizli tanık da ifadelerinde Elçi’nin vurulma anını veya kim tarafından vurulduğunu görmediklerini, teşhiste bulunmadıklarını söyleyerek, soruşturma aşamasında verdikleri ifadeleri kabul etmediler.

Haberin devamını görmek için tıklayın…

Editör: Haber Merkezi