İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde, 1 Kasım 2023’ten bu yana tutuklu olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Hüda Kaya’nın tahliye edilmesine dair açıklama yapıldı. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Musa Piroğlu da açıklamaya katıldı.

Kaya’nın avukatı Zilan Leventoğlu, müvekkilinin “kaçma şüphesi” iddiasıyla tutuklama kararı verildiğine işaret ederek, "Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hüda Kaya hakkında hukuksuz bir kaçak kararı çıkarmış, itirazları görmezden gelmiş, sanki Hüda Kaya kaçıyor gibi bir algı yaratarak kaçma şüphesiyle tutuklanmasına zemin hazırlamıştır” dedi. Kaya’nın 6 aydır neden tutuklu olduğunun bilinmediğini vurgulayan Leventoğlu, yaptıkları itirazların reddedildiğini kaydetti. 

Kaya’nın kızı Nurcihan Rençber, "Siyasi talimatlarla yürütülen bu hukuksuz uygulamaları annemiz gibi biz de reddediyoruz. Bu haksızlığa karşı itirazımızı yükseltecek ve bedeli ne olursa olsun annemizin yanında olmaya devam edeceğiz. Kimliği, görüşü, mahallesi ne olursa olsun haktan, hukuktan ve adaletten yana olan herkesi 'Hüda Kaya’ya özgürlük' demeye çağırıyoruz” dedi. 

Kaya’nın her dönemde haksızlığa uğrayan bir kişi olduğunu dile getiren İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin ise, "Haksızlığa uğrayan herkesin de yanında olmuş, Müslüman ve demokrat bir kadın. Bugün hukuken tarif edemeyeceğimiz bir şekilde cezaevinde. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti altına imza attığı sözleşmeleri ihlal ediyor, kendi iç hukukunu uygulamıyor” diye belirtti.

Meteoroloji bölgeleri uyardı Meteoroloji bölgeleri uyardı

DEM Partili Musa Piroğlu, "Hukukun askıya alındığı bir dönemin içinden geçiyoruz ve hukuk iktidarın muhalefeti susturmak için kullandığı temel araçlardan biri. Özellikle Hüda Kaya kimliği, geldiği yer itibariyle de iktidarın en fazla gazabına uğrayanlardan birisi” şeklinde konuştu.

Editör: Haber Merkezi