Cezaevindeki kızına ve koğuş arkadaşına kantin ihtiyaçlarını karşılamak üzere para göndermesi “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Yasası” kapsamına sokulup 4 yıl 2 ay hapis cezası verilen 75 yaşındaki Hatice Yıldız,  kararın kesinleşmesi üzerine 23 Mart günü tutuklanarak cezaevine konuldu.

İlerlemiş yaşına ve yüksek tansiyon, göz, bel fıtığı, omurga eğriliği gibi birçok sağlık sorunu bulunmasına rağmen 11 gündür Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne tutulan Yıldız’a yaşatılan zulme yönelik tepkiler de sürüyor.

Tanınmış bir ceza hukukçusu olan Avukat Ercan Kanar, yasalarda “cezaevine para göndermek” gibi bir suç bulunmadığını belirterek, kararları “hukuk dışı” olarak tanımladı.

Türkiye’de uzun bir süredir cezaevlerine yönelik baskı ve tecrit politikalarıyla karşılaşıldığını dile getiren Av. Ercan Kanar, özellikle son yıllarda “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Yasası” ile çeşitli cezalar verilen tutsak yakınlarının yargı baskısına maruz kaldığını kaydetti.

‘Mevcut yasa ile en ufak bir ilgisi yok’

Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı Teleferik faciasında 17 kişi hastaneye kaldırıldı

Cezaevindeki tutuklulara para göndermesinin mevcut yasa ile en ufak bir ilgisi olmadığını söyleyen Kanar, “Bu, söz konusu bile değildir. Bu tür uygulamalar ancak düşmanla savaş hukuku mantığıyla yapılan uygulamalardır.  12 Eylül faşizmi, askeri darbe döneminde bile bu tür uygulamalara rastlanmadı. Bu dönemde dahi cezaevindeki insanlara para gönderildiği için açılmış tek bir dava söz konusu değil” dedi.

‘Her şey yasal yollarla yapılıyor’

Türkiye Anayasası’nda “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Yasası” olduğunu, ancak bunun belli ilkeleri olduğunu vurgulayan Kanar, şunları söyledi: “Öncelikle bu yasanın ilkeleri var. Bu yasaya göre, eğer illegal bir şekilde ve doğrudan örgüte büyük miktarda para verilmesi ya da örgütün amacının gerçekleşmesi amacıyla bu paranın verilmesi gerekir. Birinci kasıt bu. Ama Hatice Yıldız olayında böyle bir kasıt söz konusu değil. Çünkü cezaevinde bulunan bir kimsenin örgütsel faaliyette bulunması söz konusu değil. Her şey yasal yollarla ve devletin denetiminde yapılıyor. Dolayısıyla cezaevindeki insan ancak ihtiyaçlarının karşılanması için ailesinden para isteyebilir ki bu da devlet kontrolünde yapılıyor. Bu durumda tutsak yakınlarının bu yasasıyla uzaktan yakından alakası yok.”

‘Hatice Yıldız keyfi tutuklandı’

Ercan Kanar, AKP-MHP iktidarı döneminde benzer keyfi uygulamaların her açıdan arttığını da ifade etti. Kanar, “Örgüte finans sağlamak için doğrudan örgütle illegal bir şekilde ilişkiye geçerek, yoğun miktarda bir para verilmesinin temin edilmesi gerekir. Yani örgütün amacına uygun faaliyetler yapmak kastıyla para gönderilmesi gerekiyor. Şimdi Hatice Yıldız olayında böyle bir kasıt yok. Tam anlamıyla keyfi bir uygulama ve başka yerlerde de benzer uygulamalar olduğu kulağımıza geliyor. Bu iktidar döneminde her açıdan tamamen şovenist ve düşman hukuku uygulanıyor” dedi.

‘Türkiye tüm dünyaya rezil olur’

Hatice Yıldız’a verilen cezanın Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından bozulması ve yeniden yargılanması gerektiğini belirten Kanar, “AYM’nin bu kararı onaylaması halinde dosyanın taşınacağı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde AİHM) Türkiye’nin kesin biçimde mahkûm edilip tüm dünyaya rezil olacağını” kaydetti.

Yasa devleti olmaktan da çıkıldı’

Kanar, “Çünkü bu uygulama ancak Afrika veya Asya’daki faşist rejimlerde yapılacak bir uygulama. Türkiye, AKP iktidarıyla birlikte uzun zamandır hukuk devleti olmaktan çıkmıştı ama artık yasa devleti olmaktan da çıkmaya başladı. Yani bu şekilde bir yasa maddesi olmadığı halde böylesi bir uygulama yapmak, yasanın genişletilerek zihin tarama yöntemiyle hayali bir şekilde uygulanması anlamına gelir. Buna insan hakları ve hukuk kurumlarının tepki gösterip karşı çıkması gerekiyor” dedi.

Ne olmuştu?

Hatice Yıldız, 2021 yılında Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “örgüte finans sağlamak” iddiasıyla yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındı. Adli kontrol şartı ile serbest bırakılan Yıldız’a dair soruşturma dosyası “yetkisizlik” kararı ile İstanbul Cumhuriyet Savcılığına gönderildi ve hakkında dava açılıp İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı. Mahkemenin Mart 2023’de verdiği 4 yıl 2 aylık hapis cezasının İstinaf’ta onanması üzerine Yıldız tutuklanıp cezaevine konuldu.

Kaynak: MA