SUR AJANS- Bakanlık, usulsüz taşıma iddialarına yanıtında "Yerleşim yeri adreslerinde özgür iradenin esas alındığını" belirtirken, seçim dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulunun kararlarının uygulandığını ve seçmen kütüklerinin genel müdürlüklerinin görev alanına girmediğini belirtti.

33 farklı seçim bölgesine 54 bin seçmen taşındı

31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimlere doğru yaklaşılırken, "taşıma seçmen" iddiaları gündemdeki yerini koruyor. Son günlerde ortaya çıkan iddialara göre, Kars'a seçmen taşındığı ve Diyarbakır'ın Eğil ilçesindeki askeri bölgeye 1214 seçmen kaydedildiği belirlendi. Iğdır Emniyet Müdürlüğü'ne ait bir adrese 743 seçmen eklendiği ifade edilirken, Siirt Kurtalan'da bulunan bir misafirhanenin seçmen kayıtlarında Mayıs 2023 seçimlerinde 13 seçmen bulunurken, şu anda 1003 seçmen kaydedildi. Bu seçmenlerin 994'ü önceki seçimde Kurtalan seçmeni değildi. Mersin'in Akdeniz ilçesine ise dört ay içinde 3 bin 200 seçmenin taşındığı ortaya çıktı. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak ve İlçe Emniyet Müdürü Ebubekir Fil'in adreslerinde de taşıma seçmenlerin olduğu belirlendi.

DEM Parti'nin tespitine göre, 33 farklı bölgede toplamda 54 bin 60 asker, polis ve sivil seçmenin taşındığı belirlendi. Boş arazi ve binaların yanı sıra tek bir adrese binlerce polis ve asker taşındı. DEM Parti, taşınan seçmenlerin bulunduğu bölgelerdeki ilçe seçim kurullarına itirazda bulundu. Ancak, usulsüz taşınan asker ve polislere ilişkin yapılan itirazlar gerekçesiz reddedildi.

“Seçim dönemlerinde YSK kararları uygulanıyor”

Cimer'den İçişleri Bakanlığına yapılan seçmen hareketliliği ve taşıma seçmen iddialarıyla ilgili soruşturma ve inceleme talebine yanıt olarak, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanlığı, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 50. maddesine vurgu yaparak, yerleşim yeri adreslerinin belirlenmesinde kişinin özgür iradesinin adres beyan formuna yansıtılması gerektiğini ileri sürdü. Bakanlık, seçim dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulu'nun kararlarının uygulandığını belirterek, seçmen kütüklerinin genel müdürlüklerinin görev alanına girmediğini ifade etti.

Editör: Haber Merkezi