Erzincan’daki maden faciasının yaşandığı yerde bir cenazeye ulaşıldı Erzincan’daki maden faciasının yaşandığı yerde bir cenazeye ulaşıldı

Şırnak’ın Cizre ilçesinde AKP’nin belediye başkan adayı olarak gösterdiği kayyımın avukatı Ömer Yıldız, daha önce kayyımın eksik yattığı ileri sürülen maaşı için belediyeye icra götürmüştü. Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 2014 yerel seçimlerinde yüzde 81 ile kazandığı Cizre Belediyesi'ne 17 Kasım 2016’da İçişleri Bakanlığı tarafından Ahmet Adanur kayyım olarak atandı. 2017 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından Adanur’un yerine Antep Vali Yardımcısı Faik Arıcan kayyım olarak atandı.

İki işi beraber yürütüyordu

Usulsüzlüklerle ismi anılan ve belediyeye borç batağına sürükleyen Arıcan, kayyımlık yaptığı dönemde, 15 günlük alacağı olduğu gerekçesiyle belediyeye tebligat gönderdi. Arıcan, 6 bin 743,84 TL'nin hesabına yatırılmaması için Cizre İcra Dairesi'ne başvurdu. Arıcan adına belediyeyi icra veren ise, belediyenin tam zamanlı avukatı Ömer Yıldız’dı.

Görevden alınarak yerine kayyım atanan HDP’li Belediye Eşbaşkanı Mehmet Zırığ, icra başvurusu yapan Yıldız hakkında Şırnak Barosu’na şikayette bulunarak, hakkında işlem başlatılmasını istedi.  

Yıldız, şikayet sonrası kamu personeli olduğu için herhangi bir ad altında belediye dışında bir kurumun sigortalı çalışanı olmayacağı belirtilmişti.  Ancak daha sonra Yıldız’ın aktif vergi kaydı bulunduğu, fiili ve resmi olarak avukatlık bürosunun bulunduğu, aktif olarak serbest meslek anlamında avukatlık kapsamında iş ve işlemler yaptığı, dava takibi yaptığı ortaya çıkmıştı.

İsmi belediyede usulsüzlük ve yolsuzluklarla anılan Yıldız, Şehitler Gaziler Derneği başkanı olan kuzenini ise AKP İl Genel Meclis üyeliğine birinci sıra adayı olarak gösterdi.

Yıldız, aday gösterildikten sonra da her dönem AKP’lilerin sarıldığı projeye sarıldı. Yıldız, “il olma zamanı geldi” propagandası yaparak seçim çalışması yürütüyor.

Kaynak: MA