İran’da 23 Ocak’ta Muhammed Qabadlo ve 14 yıldır tutsak olan Farhat Salimi rejim tarafından idam edildi. İdamlar nedeniyle İran rejimine tepkiler artarken, Evin Cezaevi'ndeki siyasi tutuklu 61 kadın, aileleri ile yaptıkları telefon görüşmesinde 2 gencin idam edilmesine karşı, 25 Ocak’ta genel açlık grevine başlayacaklarını duyurdu.

Kadın tutsakların açlık grevi kararının ardından birçok sanatçı ve siyasetçi de sanal medya hesaplarından yaptıkları açıklamalarla açlık grevine destek vereceklerini duyurdu. Açıklama yapanlar arasında sanatçı Mehdi Yarrahi, gazeteci Masih Alinejad, şair Hassan Homayun ile tutuklu aktivist Sepideh Qalian, Zainab Jalalian ve Tomaj Salehi de yer alıyor.

Sanatçılardan çağrı: Cinayetleri durdurun

İran’daki başörtüsü zorunluluğunu bestelediği şarkıyla protesto ettikten sonra 30 Ağustos 2023’te tutuklanan ve daha sonra şartlı tahliye edilen Mehdi Yarrahi, sanal medya hesabından, "Ben, Evin'deki 61 düşünce mahkumu kadınla birlikte, Muhammed Qabadlo'nun infazını protesto etmek amacıyla, açlık grevine başlayacağım" açıklaması yaptı.

Yazdığı ve bestelediği şarkılar nedeniyle tutuklu olan rap sanatçısı Tomaj Salehi de, aile bireyleri üzerinden gönderdiği mesajla destek amacıyla açlık grevine başlayacağını duyurdu. Salehi’nin resmi hesabından ailesi tarafından yapılan açıklama şöyle: "Mohammad Qabadlo ve Farhad Salimi’nin öldürülmesinin ardından,  Evin Cezaevi'nin kadınlar koğuşundaki 61 siyasi mahkumla birlikte  Salehi de açlık grevine başlayacak. Cinayetleri durdurun."

Kürt siyasi tutuklu Muhsin Mazlum'un eşi Havana Tamisi de, "Bir özgürlükçü ve İslam Cumhuriyeti rejiminin muhalifi olarak Evin'de 61 kadın tutukluyla birlikte açlık grevimi ilan ediyorum. Artık sadece eşim Muhsin Mazlum değil, İran'ın her yerinde yüzlerce mahkum idam edilmeyi bekliyor. Bu hükümet ve insanlık dışı cinayetler sona ermeli" paylaşımında bulundu.

Fransa 100 bin lira maaşla mevsimlik tarım işçisi alıyor! Fransa 100 bin lira maaşla mevsimlik tarım işçisi alıyor!

Şair Hassan Homayun ise sanal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: "Evin Cezaevi’ndeki 61 kadın tutsağa destek olmak için 25 Ocak Perşembe günü yemek yemeyeceğim, içmeyeceğim ve kadın tutukluların açlık grevini destekliyorum. Tutuklu kadınların dışarıdakilerden beklentisi açlık grevi eyleminin yayılmasıdır."

Editör: Ali Abbas Yılmaz