Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı olan ve 650 nüfusu bulunan Bafê köyünde yurttaşlar, uzun yıllardır köy yolunun yapılmamasından kaynaklı şikayetçi. Köyde son yapılan seçimlerde Yeşil Sol Parti'ye 493 oy çıkarken, AKP ise sadece 22 oy alabildi. Geçmiş yıllarda yapılan seçimlerde de benzer bir durum söz konusu. Söz konusu seçim sonuçlarına dikkat çeken yurttaşlar, seçimlerde AKP'ye oy vermemelerinden kaynaklı yollarının yapılmadığını düşünüyor. 

Köylüler, bir süre önce yapılmayan yolun bir kısmını kendi imkanlarıyla yaptı. Ancak yağışlarla birlikte yapılan kısım da köstebek yuvasına dönüştü. Köylülerin yolun yapılması için girişimleri ise sonuçsuz kaldı. Her gün araçlarıyla kent merkezine giden yurttaşlar, hem tozdan hem de araçlarının zarar görmesi nedeniyle dertli.

Köylüler şikayetçi

Köylülerden Hatice Kerçi (53), bozuk yol nedeniyle araçlarının zarar gördüğüne işaret ederek, "Bize hiçbir şekilde hizmet verilmiyor. Bizim çevremizde bulunan bütün köylerin yolları yapılmış. Yazın da bize su verilmiyor. Çok zorluk yaşıyoruz. Kış mevsiminde sokaklarımız çamur içinde, yazın ise toz içinde. Bu işkence değil mi? Biz onlara (AKP) oy vermediğimiz için yollarımız yapılmıyor. Hastalarımız olduğunda bile ambulans gelmiyor. Yol kötü olduğu için gelemiyorlar" diye konuştu.

Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’ Demirtaş’ın temelini attığı kültür merkezinde ‘zincirli tehlike’

Yurttaşlardan Muhammed Dalman (75), "Oylarımızı onlara vermiyoruz. Onlar da bu yüzden bize yol yapmıyor. Dışarıdan kim buraya gelse gördüğü manzara karşısında şaşırıyor. Tek talebimiz yollarımızın yapılmasıdır. Sadece traktörler rahatça bu yolu kullanabilir" diye kaydetti.

'30 yıldır yapılmıyor'

Alya Sevilgen (55) ise, köylerinin yazın toz kışın ise çamur içinde olduğunu söyledi. Sevilgen, "Köyümüzün yolları çok kötü. Bu köyden onlara oy çıkmadığı için yollarımızı bu halde bırakıyorlar. Bu yolda kimse araç süremez. Yollardan ötürü köye gidiş ve gelişler çok azaldı. Her seferinde ‘yollarınızı yapacağız’ diyorlar, ancak 30 yıldır yapılmıyor" ifadelerini kullandı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz