DEM Parti’den gözaltı ve tutuklamalara tepki DEM Parti’den gözaltı ve tutuklamalara tepki

SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Tuzluca İlçe Örgütü, ilçe merkezinde miting yaptı. Mitinge yüzlerce kadın ve genç katıldı.

Mitinge katılan kitle, uzun bir süre Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekti. Mitinge DEM Parti Iğdır milletvekili Yılmaz Hun, Iğdır Belediyesi eşbaşkan adayı Mehmet Nuri Güneş, Tuzluca Belediyesi eşbaşkan adayları İsmet İlkutlu ile Kader Yiğitalp katıldı.

Mitingde ilk olarak söz alan Kader Yiğitalp, partisinin programında yer alan eşbaşkanlık sistemine değindi.

Sandıklara sahip çıkma çağrısı

Daha sonra söz alan Iğdır Belediyesi eşbaşkan adayı Mehmet Nuri Güneş ise, toplumcu bir belediyecilik anlayışına sahip olduğunun altını çizdi. Güneş, “Tek bir şey söyleyeceğim; genç başladık, genç başaracağız. Sahip çıkın” dedi. Güneş, daha sonra ise yarın yapılacak seçimlerde sandığa sahip çıkma çağrısında bulundu. Güneş, oy sayımı bitimi esnasında herkesin okulların önünde beklemesini istedi. Güneş aynı zamanda sayım döküm merkezinin önüne de gelme çağırısında bulundu.

‘Çiçek bahçesinde kardeşçe yaşayan Tuzluca halkı’

Daha sonra söz alan Yılmaz Hun da, Tuzluca’da Kürt ve Azeri halkının içi içe yaşadığını belirterek, bu renkliliği çiçek bahçesine benzetti. Hun, “Çiçek bahçesinde birbiri ile kardeşçe yaşayan Tuzluca halkı; hepinizi baş gözüne geldiniz” diye konuştu.

Hun, Türkiye’nin temel sorunun Kürt sorunu olduğunu ve bu sorunun demokratik yol ve yöntemler ile çözülmesi gerektiğini dile getirdi.

Konuşmaların ardından alanda bulunan kitle uzun bir süre halay çekti. Renkli görüntülerin oluştuğu miting coşkulu bir şekilde sona erdi.

Kaynak: MA