Araç sahiplerini ilgilendiren haber: Çifte zam yolda Araç sahiplerini ilgilendiren haber: Çifte zam yolda

SUR AJANS- Van'da ekonomik krizle boğuşan yurttaşlar, sıfır eşyaların yüksek fiyatlara satılmasından kaynaklı ikinci el ev eşyası alımına yöneldi. İkinci el eşya satan esnaflar (spotçu), kimi yurttaşların kredi çekerek ikinci el ev eşyası alabildiğini aktardı.

İkinci el eşyaya rağbet arttı

Yıllardır ikinci el ev eşyası satan Ulaş Dursun, yaşanan krizin hem kendilerini hem de yurttaşları kötü etkilediğini belirtti. Bütçeye uygun olduğu için ikinci el eşyaya rağbetin arttığını söyleyen Dursun, ancak kimi yurttaşların ikinci el dahi alamadığını dile getirdi. İkinci el satışların da daha çok kredi ya da senetle yapıldığına dikkat çeken Dursun, “Son yıllarda maddi durumu kötü yada borcu olan insanlar eşyalarını getirip satıyor. Hatta ev kiralarını ve kredilerini ödeyemeyen yurttaşların eşyalarını sattıklarına şahit olduk. Şuan yanımızda üniversite mezunu çalışıyor. Yine öğrenciler evlerini en ucuzundan aylık birer parça eşya alarak kurabildiler” ifadelerini kullandı.

İkinci el ayakkabı

2004 yılından bu yana ikinci el ayakkabı satan Caner Sağlam da, ülkenin son 3 yıldır "dibe vurduğunu" söyledi. Gelinen aşamada insanların ikinci el ayakkabı alacak durumlarının dahi olmadığını dile getiren Sağlam, “Eskiden ikinci el ayakkabı 150 TL iken şuan bin TL’yi buldu. Bu haliyle ekonominin düzeleceğine dair bir inanç da yok zaten. İşi vergiyle kurtarmaya çalışıyorlar ancak ne yaparlarsa yapsınlar düzelmeyecek. İnsanlar artık ikinci el üründe bile indirim istiyor ve pazarlık yapıyorsa bu durumun ne kadar kötü olduğunu gösteriyor. Şimdi tasarruf tedbirleri diye bir şey açıkladılar. Tedbir, Meclis’te damacana suyu iptal edip arıtma su kullanmakla olmuyor. Halkı kandırmaya çalışıyorlar. Esnaflık hayatının en kötü iki yılını geride bıraktık. İnsanlar ayakkabı almak yerine her defasında tamir edip giymek zorunda bırakıldı” diye belirtti.

Kaynak: MA