New York Times gazetesi: Türkiye kırmızı bülteni suiistimal ediyor New York Times gazetesi: Türkiye kırmızı bülteni suiistimal ediyor

Mardin Büyükşehir Belediye başkan adaylığı için ilk turda rakibine fark atmasına rağmen adaylıktan çekilen Ahmet Türk, ikna edildi ve diğer adayın çekilmesi ile Mardin Büyükşehir Belediye başkan adayı oldu.

DEM Partinin aday belirlemek için gerçekleştirdiği ön seçimlere, Mardin’de büyükşehir aday adayı olarak giren Ahmet Türk, ilk turda büyük fark atmasına rağmen yüzde 50+1 oy alamamıştı. Seçim ikinci tura kalırken, Türk, sürpriz bir karar ile adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Türk’ün seçimden önce DEM Parti yetkililerine ilk turda yüzde 50+1 oy almaması durumunda çekileceği sözünü verdiği için bu kararı aldığı belirtilirken, Türk, aktif siyaseti de bıraktığını söylemişti.

Türk’ün bu kararından sonra kendisine adaylıktan çekilmemesi ve aktif siyaseti bırakmaması nedeniyle çok baskı yapıldığı öğrenilirken, DEM Partide sorunu çözmek için görüşmeler gerçekleştirdi.

Ahmet Türk’le yapılan görüşmeler ve ikna çabaları sonuç verdi. İkinci sırada en çok oyu alan aday Azad Yıldırım’ın adaylıktan çekilmesi ile Türk, Mardin Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak bugün açıklanacağı duyuruldu.

Editör: Ali Abbas Yılmaz