Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Aydın'da Cumhurbaşkanlığı için kullanılan 16 bin 60, milletvekilliği için kullanılan 20 bin 253 oyun geçersiz sayılmasına karşı başvuru yapmıştı. İl Seçim Kurulu'na başvuran Yeşil Sol Parti, seçmenlerin yoğun olduğu il genelinde oyların yeniden sayılmasını istedi. Fakat bu başvuru "somut delil" olmadığı gerekçesiyle Aydın İl Seçim Kurulu tarafından oy birliğiyle reddedildi.

Yeşil Sol Parti'nin aynı taleple Kuşadası, İncirliova, Köşk, Efeler ve Söke ilçe seçim kurullarına yaptığı başvurular da kurullar tarafından oy birliği ile somut delil olmaması gerekçesiyle reddedildi.

Yeşil Sol Parti, kentte 58 bin 24 oy aldı. Geçersiz sayılan oyların özellikle Kürt seçmenin yoğun olduğu bölgelerde olması dikkat çekti. Geçersiz oyların yeniden sayılması ve Yeşil Sol Parti'ye eklenmesi mevcut milletvekili dağılımını değiştirirdi.

Aydın'da CHP 4'üncü milletvekilini yaklaşık 70 bin oy ile çıkardı.

Konuya dair konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi üyesi ve avukat Işık Arcan, "16 bin cumhurbaşkanlığı, 20 bin milletvekili oyların araştırılmasını CHP ve İyi Parti istemedi. Milletvekili kaybetmemek için 16 bin Cumhurbaşkanlığı oylarının da araştırılmasını engellediler. Bunun ahlaki hiç bir yanı yoktur" dedi.  

Editör: Ali Abbas Yılmaz