Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeninde yaşanan toprak kayması sonucu 9 işçinin toprak altında kalmasına dair suç duyurusunda bulundu.

Savcılığa sunulan dilekçede, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile şirket yöneticileri ve yetkilileri, maden sahasını denetimle görevli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileri, projeye ilişkin ÇED, izin ve denetim süreçlerini yürüten önceki dönem ve mevcut yetkililer, Erzincan Valisi ve valilik yetkililerinin cezalandırılmasını talep etti.

Dilekçede şunlar belirtildi: "Yaşanan bu facia göz göre göre yaşanmış olup tüm devlet yetkilileri tarafından bu olayın gerçekleşme tehlikesi, zorunlu tedbirlerin dahi alınmadığı bilinmesine karşın göz yumulmuş yıllardır faaliyetin genişleyerek devamına olanak sağlanmıştır. Faaliyete girdiği yıldan bugüne, mevzuat dolandırılarak parça parça hazırlanan projelerle devasa nitelik kazanan Çöpler Kompleks Maden İşletmesinin yarattığı tahribat ve oluşturduğu tehlike Birliğimiz tarafından daha önce de pek çok kez kamuoyuna açıklanmış, açtığımız davalarda sunulan teknik raporlarla da ortaya konmuştur.

TMMOB'nin açmış olduğu ve Erzincan İdare Mahkemesinde görülmekte olan davalarda tüm aşamalarda her dilekçemizde, her açıklamamızda liç sahasında yaşanabilecek kayma defaatle vurgulanmış olmasına karşın ne Bakanlık ne yerel idare ne de Mahkemece uyarılarımız dikkate alınmış, bugün yaşanan felakete yol açılmıştır."

Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi Kobanê Davası’nda karar duruşması ertelendi

Editör: Ali Abbas Yılmaz