Türkiye’nin en kritik seçiminde ajanslar arasında veri savaşı gündeme damgasını vururken, AA verilerine göre bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oyları yüzde 50’nin altına düşerken, Kemal Kılıçdaroğlu’nun oyları ise yüzde 45’e tırmanıyor.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, kendilerine ulaşan verilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

İmamoğlu, sisteme girişi yapılmayan 7 buçuk milyon oy olduğunu ve bu oyların çoğunluğunun Kılıçdaroğlu’na verilen oylar olduğunu belirtti. Ellerindeki ıslak imzalı imzalarla açıklamalara devam edeceklerini ve sabaha doğru Kemal Kılıçdaroğlu’nun önce geçeceğini ifade etti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ise ellerindeki ıslak imzalı tutanaklara göre, Kılçdaroğlu'nun yüzde 47,7 ile önde olduğunu ifade etti. Yavaş, ellerindeki tutanaklara göre, Erdoğan'ın oy oranının ise yüzde 45,8 olduğunu söyledi. 

Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önde olduğu birçok sandıktaki oy sayımına itiraz edilirken, defalarca yapılan oy sayımı nedeniyle Kılıçdaroğlu’nun önde olduğu sandıklardaki oylar bir türlü verilere dahil edilmiyor.

Muhalefet bloku sandık sonuçlarına yapılan itirazların sistematik olduğunu belirtirken, defalarca sayılan sandıklardaki görevliler için ise sayım işlemi oldukça yorucu bir hal almış durumda.

YSK Başkanı Ahmet Yener ise sisteme veri girişinin devam ettiğini yuriçi oylarının yüzde 69,12'sinin, yurtdışı oylarında ise yüzde 18'inin tamamlandığını söyledi. 

Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için yurt içinde 60 milyon 697 bin 843 seçmen, 191 binden fazla sandıkta oy kullandı.

Cumhurbaşkanlığı için 3 aday, milletvekili genel seçimleri için 24 siyasi parti ve 151 bağımsız milletvekili adayı yarıştı.

Editör: Ali Abbas Yılmaz