Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” Van’ın Gürpınar ilçesinde devam ediyor. Yürüyüşçüler Tekmala Şêx Safiyeddîn mezrasında açıklama yaptı.

‘Karar geri çekilsin’

Gazeteci Sadık Topaloğlu’na tutuklama Gazeteci Sadık Topaloğlu’na tutuklama

DEM Parti Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz, Hakkari halkı ve halkların iradesi için yürüdüklerini belirtti. Yürüyüşün Türkiye’nin demokrasisi için olduğu ifade eden Aydeniz, “Biz Kürt ve Türk halklarının geleceği için yürüyoruz. AKP ve MHP faşist iktidarı kimsenin iradesini tanımayan bir yönetim sergiliyor. Bu yürüyüş tüm halklar için bir fırsattır. Kayyım uygulamasının tekrar geri alınması gerekiyor. Onlar bu kararlarından dönene kadar biz mücadele edeceğiz” dedi.

‘Bu krizden çıkmanın yolu halkın iradesinin tanınmasıdır’

Gün gittikçe ülkede krizlerin derinleştiğini söyleyen Aydeniz, “Bu krizden çıkmanın yolu halkın iradesinin tanınmasıdır. Kayyım darbedir. Kürt halkı ve dostları bu darbe için yürüyorlar. Bu darbe devam ederse bu ülke açık cezaevine döner. Bu politikalar devam etmenin yolunu da tecritte buluyorlar. Biz sadece kayyım atanması için değil Sayın Öcalan’a yönelik tecridi kırmak içinde yürüyoruz. Tecridin kırılması ve ülkenin geleceği için Sayın Öcalan’ın özgürleşmesi gerekiyor. Bu politikalar sonlanana kadar bu mücadelemiz devam edecek. Muhalefetin de bilmesi gerekiyor ki demokrasinin yolu Colemêrg’ten, Kürt halkının özgürlüğünden ve Sayın Öcalan’ın özgürlüğünden geçer” dedi.

Açıklamanın ardından yürüyüşçüler ardından Doğu Dinlenme Tesislerine doğru yürümeye başladı.

Editör: Haber Merkezi