SUR AJANS-İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hossein Amirabdollahian ve beraberindeki bir grup yetkili, İran'ın kuzeybatısında meydana gelen helikopter kazasında yaşamını yitirdi.

Reisi Oldu Iran

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir baraj açılışında bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından dönüş yolunda Reisi'yi taşıyan helikopter ormanlık alana sert iniş yaptı.

Reisi Aliyev

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopterde, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan da bulunuyor.

Kaza, Arsbaran ormanlık bölgesinde yer alan Uzi köyünün yakınlarında meydana geldi. Helikopterin bulunduğu yere ulaşan kurtarma ekipleri Reisi’nin cansız bedeniyle karşılaştı.

Helikopter Kaza Iran Reisi Ormanlik Alan

Kurtarma operasyonunda ordu birlikleri ve Devrim Muhafızları da yer aldı.

İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mohsen Mansouri, Cumhurbaşkanı Reisi ve heyetinin helikopter kazasında öldüğü yönündeki haberleri doğruladı.

İran Kızılayı Derneği (IRCS) Başkanı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'ye ait helikopterin İran'ın kuzeybatısında düştüğü yerde hayatta kalanın bulunmadığını söyledi.

Pir-Hossein Kolivand Pazartesi günü erken saatlerde yarı resmi Tasnim haber ajansına verdiği röportajda, "Düşen helikopterin bulunduğu yerin bulunmasının ardından hayatta kalanlardan hiçbir iz görülmedi" dedi.

Kolivand, günün erken saatlerinde, Cumhurbaşkanı Reisi ve ona eşlik eden üst düzey yetkililerin karıştığı kazanın mahallinin, Doğu Azerbaycan vilayetindeki dağlık bir bölgede saatlerce süren aramanın ardından bulunduğunu açıklamıştı.

Helikopter Kazasi Iran Reisi

İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminde 6 aday yarışacak İran'da cumhurbaşkanlığı seçiminde 6 aday yarışacak

Reisi'nin helikopterinde bulunanların isimler şöyle:

1.İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi,

2.Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan,

3.Doğu Azerbaycan Valisi Malik Rahmati,

4.Tebriz İmamı Dr. Malik Rahmati

5.Ayetullah Seyyid Muhammed Ali El-Haşim

6.Sardar Sayed Mehdi Mousavi

7.Pilot (kimliği belirsiz)

8.Pilot yardımcısı (kimliği belirsiz)

9.Kimliği belirsiz 2 yolcu

‘İran'ın devlet işlerinde hiçbir kesinti yaşanmayacak’

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ı taşıyan helikopterin düşmesine ilişkin ülkenin dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'den açıklama yaptı. Hamaney, ülkenin yönetiminin bu olaydan etkilenmeyeceği mesajı vererek, "Halkımız endişelenmesin. İran'ın devlet işlerinde hiçbir kesinti yaşanmayacak" dedi.

Kaza yapan Cessna TTX helikopterin özellikleri:

-Üretildiği ülke: ABD

-Motor sayısı: 2

-Yolcu sayısı: azami 13 kişi

-Azami kalkış ağırlığı: 5.3 ton

-Azami hızı: 260 km/saat

-Hizmet tavanı: 6.100 m.

-Uçuş menzili: 980 km

Reisi?

İslam Cumhuriyeti’nin son cumhurbaşkanı Reisi 2021’de göreve geldi. Rejime 2017'de cumhurbaşkanlığı seçimlerini rakibi Hasan Ruhani karşısında kaybetti. 63 yaşındaki Reisi, dini lider Ali Hamaney'in halefi olarak görülüyor. Rejime sıkı bağlılığıyla bilinen din adamı, İran'ın dini açıdan önemli şehirlerinden biri olan Meşhed'de büyüdü.

Editör: Haber Merkezi