Irak'ın başkenti Bağdat'ta 3 Ocak 2020 tarihinde bombalı saldırıyla öldürülen İslam Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Korgeneral Kasım Süleymani'nin ölüm yıl dönümünde İran'ın güneyindeki Kirman şehrinde dün düzenlenen tören, bombalı saldırıların hedefi oldu. Kasım Süleymani'nin mezarının bulunduğu Şehitler Mezarlığı’na giden yolda art arda yaşanan iki patlamalar sonucu 95 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Irak Yüksek Mahkemesi’nden Kürt Bölgesine darbe Irak Yüksek Mahkemesi’nden Kürt Bölgesine darbe

İçişleri bakanı: Ölü sayısı artabilir

İran İçişleri Bakanı Ahmet Vahidi, saldırıda yaralananları hastanede ziyaret ederken yaptığı açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 95 olduğunu, hastanelere kaldırılan 220 yaralıdan büyük bölümünün tedaviler sonrasında taburcu edildiği bilgilerini paylaştı.

Diğer yaralılarla ilgilenmek üzere tüm sağlık personelinin seferber edildiğini belirten İçişleri Bakanı Vahidi, aralarında durumu kötü olanların bulunması nedeniyle ölün sayısının artırabileceğini söyledi.   

‘Olayın tüm failleri ve liderleri, iran milletinin gazabından korkmalıdır’

Güvenlik birimlerinin saldırıyla ilgili çalışmalarını sürdüğünü dile getiren Vahidi, "Bugün yaşanan yeni komplo, düşmanın uzun süredir peşinde olduğu ve farklı etkinliklerde bu patlamaları gerçekleştirmeye çalıştığı ancak istihbarat güçlerinin uyanıklığıyla başarısız oldukları komplolarının devamıdır. Bu terör eyleminin failler, güvenlik ve askeri birimlerden mümkün olan en kısa sürede güçlü ve sert bir yanıt alacaktır. Bu olayın tüm failleri ve liderleri, İran milletinin gazabından korkmalıdır" dedi.

Hamaney: Karşılığı çok ağır olacak

Ülkenin dini lideri Ayetullah Hamaney de saldırıya dair sert bir mesaj yayımladı. Hamaney,  mesajında şu ifadeleri kullandı: "İran milleti yas tuttu ve birçok aile sevdiklerinin yasını tutmaya devam ediyor. Büyük komutan Süleymani'nin yolundaki halkın aşkına ve sevdasına tahammül edemeyen taş yürekli caniler, bilsinler ki Süleymani yolunun aydınlanmış askerleri de onların bu rezaletine ve cinayetine tahammül etmeyecektir. İster masumların kanına bulanmış eller, ister onları bu sapkınlığa sürükleyen bozuk ve kötü amaçlı beyinler, bundan sonra baskıların ve adil cezaların kesin hedefi olacaklar, bilsinler ki bu felaketin karşılığı çok ağır olacaktır."

 Birçok ülkeden destek mesajları geldi

Henüz üstlenilmeyen saldırı sonrası İran’a birçok ülkeden destek geldi. Katar, Umman, Rusya, Venezuela, Irak, Suriye, Yemen, Küba ve Almanya yayınladıkları mesajlarla saldırıyı kınadı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres da, Kirman'da meydana gelen saldırıyı şiddetle kınayarak İran hükümeti ile halkına başsağlığı dileklerinde bulundu.

ABD: Saldırıya dahil olmadık

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller ise, saldırılara dair sorulara dün düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi. Miller, "ABD hiçbir şekilde buna dahil olmamıştır, aksi yöndeki iddialar gülünçtür. İkincisi, İsrail'in bu patlamalarda dahli olduğuna inanmak için bir nedenimiz yok" açıklamalarında bulundu.

Türkiye ziyareti iptal edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise saldırı sonrası Türkiye'ye bugün yapması planlanan ziyaretini iptal eden İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim ile dün akşam telefon görüşmesi yaptı.  İran medyasında yer alan haberlere göre, İran Cumhurbaşkanı'nı arayan Erdoğan, görüşmede saldırıyı kınayıp İran’ın yanında olduklarını iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, "İran milletinin düşmanları, meşru olmayan amaçlarına terör aracıyla ulaşabileceklerini zannediyorlar ama İran milleti bu cinayetlerin kendi birliğini, güvenliğini ve stratejisini bozamayacağını kanıtlayacaktır" vurgusunda bulundu.

Hamas’tan bildiri  

İsrail’e yönelik saldırını arkasında yer alıp, İran’ın desteklediği öne sürülen Hamas da saldırıya dair dün gece bir bildiri yayımladı. Saldırıyı kınayan Hamas’ın bildirisinde “Sivilleri hedef alan, İran İslam Cumhuriyeti'nin güvenlik ve istikrarını bozan her türlü terör eylemi, Siyonist düşmanın sinsi planlarına hizmet etmekle uyumludur” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: MA