İran'da başörtüsü zorunluluğuna karşı çıkardığı parça nedeniyle pop şarkıcısı Mehdi Yarrahi gözaltına alındı.  Tahran Savcılığı yaptığı açıklamayla Yarrahi’nin gözaltına alındığını duyurdu. Pop şarkıcısı, Farsçada “Başörtün” anlamına gelen Roosarito adlı şarkısını Cuma günü yayımlamıştı. Şarkının klibinde, dans eden başörtüsüz kadınların görüntüleri de yer almıştı. Klipte ayrıca Jîna Emînî protestolarının temel sloganı olan “Jin, jiyan, azadî” ifadeleri de ekrana geliyor.

Gözaltıdan önce açıklama

Şarkıcı, gözaltına alınmadan önce sanal medya hesabından, “Ağlamayın, ben bu yargıcın kabusuyum” paylaşımında bulunmuştu. Şarkıcının avukatı Mustafa Nili de, dün sanal medyadan yaptığı açıklama ile şarkıcının gözaltına alındığını doğruladı.

Hakkında hukuki süreç başlatılan Yarrahi’nin geçtiğimiz Ekim ayında yayımladığı Kadınların Marşı (Farsça “Soroode Zan”) şarkısı nedeniyle de yargılanabileceği belirtildi. Şarkının özellikle üniversite öğrencileri tarafından eylemlerde sık sık söylenmesi de şarkıcıya yöneltilen suçlamalar arasında yer alabilir.

Editör: Ali Abbas Yılmaz