Kürdistani partilerden HAKPAR, HEREKETA AZADÎ, PDK ve PWK, İran’ın Erbil’e dönük füze saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Iran Irak Kurdistan Saldiri

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde yapılan açıklamada Birleşmiş Milletler'e çağrı yapıldı.

‘Sivil insanlar öldürülmüş ve sivil hedefler vurulmuştur’

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “15 Ocak 2024 günü saat 23.30'da İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Erbil'deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda insansız hava aracı ve balistik füzeler ile saldırı gerçekleştirdi. Bu saldırılarda 5 sivil hayatını kaybetmiş, 16 kişi yaralanmış ve çıkan yangın sonucu evlerde hasar meydana gelmiştir. Kürdistan Federe Devleti’nin başkenti Hewlêr/Erbil'e karşı yapılan bu korkakça, insanlık dışı ve pervasız saldırıları kınıyoruz. Özelikle, 2020 yılından bu güne kadar belirli aralıklarla onlarca defa Terörist İran Devrim Muhafızları "İran karşıtı grupların karargahlarını hedef alıyoruz" gibi asılsız gerekçelerle füze ve insansız hava araçlarıyla Kurdistan’a füze ve insansız hava araçlarıyla saldırılar düzenlemiş, hep sivil insanlar öldürülmüş ve sivil hedefler vurulmuştur.”

Aciklama

‘BM, İran yönetimine karşı sesini yükseltmeli’

Erkek şiddeti 3 kadına daha kıydı Erkek şiddeti 3 kadına daha kıydı

Kürdistan Federe Devleti’ne yönelik komşu ülkelerden yapılan saldırılara işaret edilen açıklamada, “Bu saldırıların Kürdistan halkına olan düşmanlıktan kaynaklandığını ve Kürd halkının iradesine yönelik olduğunu biliyoruz. Yaşadığı tüm sorunlara rağmen, istikrarlı bir bölge olan Kürdistan, bir demokrasi ve birlikte yaşam adasıdır. Erbil’e yapılan saldırı Kürdistan Bölgesi'nin ve Irak'ın egemenliğinin açık bir ihlalidir. Irak Federal Hükümeti ve uluslararası toplum Kürdistan bölgesine yönelik bu saldırılara karşı sessiz kalmamalıdır.  BM, uluslararası camia, uluslararası hukuku ayaklar altına alan, hem kendi ülkesindeki halka hem de komşusu Kürdistan’da masum sivil insanların mal ve canına kast eden barbar İran yönetimine karşı sesini yükseltmeli ve bu acımasız saldırıları derhal durdurulmalıdır” denildi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz