İzmir Gaziemir’de yer alan Ege Serbest Bölgesi’nde (ESBAŞ) faaliyet gösteren Amerikan sermayeli GATES Endüstriyel Metal fabrikasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) tıkanması sonucu işçiler 8 Mart’ta greve çıktı. Grev sonucu işveren taleplerini büyük çoğunluğunu kabul etmesi üzerine işçiler, 12 günlük eylemlerini sonlandırdı.

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlü 350 işçinin başlattığı grev soncu, işverenin yüzde 65 zam oranını kabul etti. Grev süreci içerisinde işveren, Çalışma Bakanlığı’na başvurarak grevi erteletme girişiminde bulunmuştu. Süren görüşmelerin ardından, Ocak ayı itibariyle ortalama işçi ücretlerinde yüzde 105 artış ve yılda 3 ikramiye üzerinden anlaşma sağlandı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar, genel merkez ve şube yöneticilerinin katılımıyla fabrika önünde açıklama yapıldı. Burada konuşan Atar, işçilerin grevi kararlılıkla sürdürdüklerini söyledi. Atar, “Alnımızın terinin karşılığını almak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız, diye kararlı bir tutum ortaya koydunuz. Grevimiz dün gece anlaşmayla sona erdi ve o zamana kadar bütün yapmış oldukları girişimlere rağmen bir tek çivi bile sökemediler. İçinizden bir kişiyi dahi vermediniz, bu tarihi zaferdir” diyerek işçilere teşekkür etti.

Atar, yaptığı açıklamada anlaşmaya varılan maddeleri şöyle sıraladı:

 “*2024 Ocak ayı için ortalamada işçi ücretlerine yüzde 105 zam

* 2024 ikinci 6 ay için enflasyon oranında zam

* 2025 Ocak ayı için asgari ücret korumalı enflasyon + 4 refah payı eklemeli zam

* 2025 son 6 ay için enflasyon + 4 zam

Diyarbakır’da Amedspor’un şampiyonluğu için taraftar coşkusu Diyarbakır’da Amedspor’un şampiyonluğu için taraftar coşkusu

* Yılda bir ücret tutarında 3 ikramiye

* 2025 Ocak ayında başlamak suretiyle tamamlayıcı sağlık sigortası

* Başlangıç zam biçimi seyyanen 52,5 TL + yıllık 2 TL kıdem

* Sosyal haklara yüzde 140 zam.”

Editör: Haber Merkezi