SUR AJANS- İşçi Sağlığı ve İşçi Güvenliği (İSİG) Meclisi, "2024 İş Cinayeti Raporu"nu yayınladı. Yılın ilk 5 ayını kapsayan rapora göre, 738 işçi, "iş cinayeti" olarak nitelendirilen iş kazalarında yaşamını yitirdi. Ölüm ortalamasına göre her 5 günde bir işçinin yaşamını yitirdiği vurgulanan raporda, Ocak ayında 161, Şubat’ta 149, Mart’ta 124, Nisan’da 165 ve Mayıs’ta 139 işçinin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

En çok trafik kazası

Raporda, ölümlerin yüzde 28'inin trafik kazaları, yüzde 21'nin ezilme-göçük, yüzde 17'sinin yüksekten düşme nedeniyle gerçekleştiği, yüzde 34'ünün ise diğer nedenlerden kaynaklandığı bilgisi paylaşıldı.

Mayıs ayı

Mayıs ayı verilerinin de yer aldığı İSİG Meclisi raporunda, Mayıs ayında 139 işçinin yaşamını yitirdiğini belirtirken, bu ayda en çok iş cinayetinin yaşandığı kentlerin başında 15 işçi ölümü ile İstanbul olurken, Bursa 8, Ankara 7, Urfa 6 ve Aydın 5 olarak açıklandı.

Tehdit edilen gazeteci Kaya suç duyurusunda bulundu Tehdit edilen gazeteci Kaya suç duyurusunda bulundu

Raporda Mayıs ayında yaşanan ölümlerin en çok 39 ölüm ile inşaat ve yol kolunda olduğunu belirtilirken, 25 rakamı ile tarım ve orman ikinci sırada yer aldı. Raporda, taşımacılık sektöründe 22 işçi hayatını kaybederken, metal iş kolunda 8, konaklama da ise 7 işçi hayatını kaybettiği kaydedildi.

Editör: Haber Merkezi