İsrail, Gazze’nin güney kenti Han Yunus'ta on binlerce kişinin sığındığı bir Birleşmiş Milletler (BM) tesisini hedef aldı.  Han Yunus'ta BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Gazze Operasyonları Direktörü Thomas White, sanal medya hesabından yaptığı açıklamada Han Yunus'taki çatışmaların şiddetlendiğini belirterek, "Biraz evvel on binlerce yerinden edilmiş kişinin sığındığı UNRWA eğitim merkezi vuruldu" açıklamasını yaptı. Binaların alev aldığını, çok sayıda kişinin öldüğünü ve yaralandığını belirten White, söz konusu merkeze güvenli giriş çıkışların son iki gündür engellendiğini ve insanların burada mahsur kaldığını aktardı

Hastane kuşatıldı

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı ise İsrail ordusunun bugün kentteki Nasır Hastanesi'ni de kuşattığını açıkladı. Hastanede 400 diyaliz hastasının ve yüzlerce yaralının bulunduğu, gıda ve yakıt sıkıntısının yaşandığı belirtildi.

Almanya DİDF 23. Genel Kongresini büyük gerçekleştirdi Almanya DİDF 23. Genel Kongresini büyük gerçekleştirdi

25 bin 700 kişi öldürüldü

Bakanlık, Gazze’de son 24 saatteki İsrail saldırılarında en az 210 Filistinlinin daha öldürüldüğünü, 386'sının yaralandığını da açıkladı. Buna göre, 7 Ekim'den bu yana hava saldırıları sonrası enkaz altından hâlâ çıkarılamayan binlerce kişi haricinde, Gazze'de öldürülen Filistinlilerin sayısı 25 bin 700'ü, yaralananların sayısı ise 63 bin 740'ı geçti.

‘Ateşkes olmayacak’ açıklaması

Öte yandan İsrail ateşkes iddialarını yalanladı. İsrail hükümet sözcüsü Ilana Stein, gazetecilere verdiği brifingde "Ateşkes olmayacak" dedi. Stein, "Ateşkes anlaşmalarına dair haberler hakkında yorum yapmak gerekirse, İsrail Hamas'ı yok etme, bütün rehineleri geri döndürme ve Gazze'den kendisine yönelik bir güvenlik tehdidi olmaması yönündeki hedeflerinden vazgeçmeyecek. Ateşkes olmayacak. Geçmişte insani amaçlarla aralar verilmişti. Bu anlaşma Hamas tarafından ihlal edildi" dedi.

Editör: Ali Abbas Yılmaz