İstanbul’da, 2023 Newrozu’nun adresi olan Yenikapı Meydanı’nda “Her dem Newroz, her der azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” şiarıyla gerçekleştirilen kutlama başladı. Maraş merkezli depremde yaşamını yitirenlere adanan Newroz meydanında, gençlerin ve kadınların öfkesi atılan sloganlara yansıyor.

Sunucular HDP İstanbul İl Kadın Meclisi Sözcüsü Gülşen Karasu ve HDP İstanbul İl Örgütü Kültür Komisyonu üyesi Mazlum Jînda, Adnan Yücel’in “Ateşin ve Güneşin Çocukları” adlı şiiri ile açılışı yaptı.

‘Ey ateşin ve güneşin çocukları, bu gidişe bir dur demek gerekir’

Sunuculardan Karasu, şiirin şu dizeleriyle seslendi: “Ey ateşin ve güneşin çocukları/Hani bilincin sesi yüreklerimizde/Gözlerimizde inancın sancakları nerede/ Bu gidişe dur demek gerekir bilirim/Hücrede her saniyeyi bir yıl eylerim/ Bir ateş yaktık sönmesin diye hiçbir yerde/O ateş sönerse yaşamayı neylerim/Bu yüzden üç kibrit ile Newroz günü/Yüreğimi sizlere armağan ederim/Üç kibrit bayrak diye devralan/Ki dağları delip dostlarına yol kılan/Haykırdı ölüm haberini önde gidenin/Özgürlüğü zindan karanlığında güneşleyenin/Ey bu kavgaya gönül verenler/Ser yerine sır verenler/Serden geçip de sır vermeyenler/Bu zindan Karanlığı yırtılsın diye/Bu ihanet duvarları yıkılsın diye/Newroz gecesi bir önder/Ateşi bedeniyle zindanlara taşımıştır/Ölürken bile hücresinde/Bize kıştan baharı muştulamıştır/Ateşi saraylara-kömürlerde değil/Işık uğruna yüreğinde yakmıştır.”

Birlik çağrısı

Saygı duruşuyla başlayan Newroz programında, Yeşil Sol Parti’nin Mereş merkezli depremlerde yaşananları konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Daha sonra Newroz Tertip Komitesi Başkanı Volkan Bulut, halkı selamlayarak, Ehmedê Xanî’nin “Kurdno bibin yek, heger hûn nebin yek hûnê herin yek bi yek” sözlerini hatırlatıp, birlik çağrısı yaptı.

Daha sonra İstanbul Newrozu’nun ateşi, Barış Anneleri Meclisi üyeleri tarafından yakıldı.

‘Bir devri bitireceğiz’

Newroz ateşinin yakılmasının ardından HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol meydana seslendi. İlknur, “Zorlu ve engebelidir yollar, acıttılar, kanattılar, öldürdüler ama ayağa kalktık, adım adım bu günlere geldik. Newroz, Kawaların günüdür, direnişidir. Diyarbakır Cezaevi’nde özgürlük, Cizre sokaklarında serhildandır. Bugün de zafere adım adım yürüme Newrozları yapıyoruz. Hepinize kutlu olsun. Bir zamanlar, şarkı sözlerinde vardı, ‘Kine em’. Cevabı adım adım işlendi. Biz işçiyiz, kadınız, genciz, biz Kürt’üz, biz halkız. Cevabı verildi. Biz emekçiyiz, genciz, kadınız, Kürt’üz, biz halkız. Bizi öldürdükleri sandıkları her an kalktık ayağa. Şimdi de üzerlerine yürüyeceğiz. Bir devri bitireceğiz, başka bir devri açacağız” ifadelerini kullandı.

Encu: Hesap soracağız

Sahneye ulusal kıyafetleriyle çıkan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, Kürtçe yaptığı konuşmada, “Kawa’nın çocukları Newrozu’nuz kutlu olsun” dedi. Encu, şunları söyledi: “Sizleri bu duruşunuzdan dolayı selamlıyorum. İstanbul halkı, önümüzde seçimler var. HDP’nin kapatılmasıyla seçimlere girmelerini engelleyeceklerini sandılar. Biz milyonlar olarak meydanlarda hesap soracağız. Kapatmanın hesabını soracağız. Tutuklamalarla, talanla, kapatmalarla bu mücadeleyi durduramazsınız. Bu meydan hesap soracak. İstanbul halkı hazır. Kürt halkı, halklar olarak AKP-MHP iktidarını göndereceğiz. Sizin duruşunuz her şeye cevap oldu. Newroz pîroz be.” (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz