İşverenin yüzde 25’lik zam oranını kabul etmeyerek 10 Ağustos’ta üretimi durduran Plasmek Makina işçileri, hem düşük zam teklifi hem de 2 arkadaşlarının işten çıkarılmasına karşı Sancaktepe’de bulunan fabrika önünde eylem başlattı.

Otomotiv ve Metal İşçileri Sendikası (TOMİS) üyesi işçiler, insanca yaşanacak ücret, işten çıkarılan işçilerin geri alınması, baskı ve mobbing ile sendikal faaliyetlere yönelik saldırıların son bulmasını istiyor.

TOMİS Genel Sekreteri Dilbirin Acar, ülkede her geçen gün hayat pahalılığının artığını belirterek, derinleşen ekonomik krize değindi. Temmuz ayından bu yana taleplerini haykırdıklarını ifade eden Acar, “Taleplerimizi dile getirdiğimiz günden bu yana fabrikadaki işçiler, sendikamıza üye olmaya başladı. Ancak gelinen noktada fabrika yetkilileri, sendikamıza yönelik saldırılarını hayata geçirmiş bulunmakta. Toplamda 2 arkadaşımız işten çıkarıldı. Emeğimiz ve geleceğimiz için fabrika önünde direnmeye, saldırılara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. 

Eylemde olan işçiler, kamuoyundan hak mücadelerleri için destek istiyor. 

Editör: Ali Abbas Yılmaz