Yaşam hakkı savunucuları, sokak hayvanlarının katledilmesini öngören tasarıya karşı İstanbul Yenikapı’da "Hayvan, kadın, çocuk doğa için adalet" şiarıyla miting düzenledi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) ile birçok siyasi parti temsilcisi, kadın örgütleri ve hukukçuların yanı sıra birçok kentten hayvan hakları savunucularının katıldığı mitingde, kadın ve çocukların yoğun katılımı dikkat çekti. "Uyutma aşıla, kısırlaştır yaşat" , "Yasalar can verir can almaz", "Bu dünyada bizler de varız", "Yaşamak istiyorum", "Her canlının yaşama hakkı vardır" ve "Hayvanlara adalet" dövizlerinin taşındığı mitingde, sık sık  "İnsana hayvana yeryüzüne özgürlük", "Mazluma kalkan eller kırılsın", "İşkenceye zulme hayır", "Hak hukuk adalet", "Birleşe birleşe kazanacağız" sloganları atıldı.

Mitingin açılış konuşmasını yapan Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu Başkan Yardımcısı Jale İyem, hayvanların katledilmesine izin vermeyeceklerini vurguladı. İyem, "Her gün çocuklar, kadınlar ve doğamız vahşi insanların kurbanı oluyor. Çözüm yolları hayvanları ve tüm canlıları katletmek değil. Neden hayvanları kısırlaştırmak yerine öldürmeyi planlıyorsunuz? Hayvan severlere 'sahiplenin' diyorsunuz ama belediyelerde buna dair hiçbir çalışma yapmıyorsunuz. Hayvan severler, hayvanları korumak için ellerinden geleni yapacaklar. 20 yıldır 5199 sayılı Kanun layıkıyla yerine getirilseydi bugün burada olmazdık. Bütün canlıları koruyacağız" diye belirtti.

Daha sonra mitingde konuşan veteriner hekim Zehra Senem Karslı, 28 yıldır sokak hayvanları için çalışma yürüttüğünü belirterek, "Bu ülkeye ihtiyaç olan tek şey adalet" dedi. Tüm canlılar için adalet istediklerinin altını çizen Karslı, "Çocuklara, kadınlara ve her canlı için adalet gerekli. Neden çözümü katliamda buluyoruz. Kimi insanlar kendi imkanlarıyla sokak hayvanlarını besledi ve kısırlaştırdı. Bu gerçek ise sadece bizim değil, devletin sorumluluğundadır" dedi.

Urfa’daki şüpheli kadın ölümüne dair soruşturma Urfa’daki şüpheli kadın ölümüne dair soruşturma

Hayvan hakları savunucuları, kadın örgütleri ve adalet mücadelesi verenlerin konuşmalarıyla devam eden miting, konuşmaların ardından sona erdi.

Editör: Arif Bulut