Diyarbakır’da TCDD-Belediye sorumsuzluğu! Kaçak ölüm yolu hala kullanımda Diyarbakır’da TCDD-Belediye sorumsuzluğu! Kaçak ölüm yolu hala kullanımda

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması kapsamında 26 Haziran 2020’de Diyarbakır’da gözaltına alınıp, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan gazeteci Ayşe Kara hakkında açılan davada verilen beraat kararı bozuldu. DTK delegeliği, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), Kongreya Jinên Azad (KJA) üyeliği ve Kara'nın 2016 yılında Mardin’de gazeteci olarak takip ettiği bir yürüyüşe "eylemci" olarak katıldığı öne sürülerek, 15 yıla kadar hapis istemiyle açılan davadaki beraat kararı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı.

Yargıtay kararına işaret edildi

Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin 9 Kasım 2021'de verdiği beraat kararına karşı Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Bölge Adliye Mahkemesi 2'nci Ceza Dairesi'ne istinaf başvurusu yaptı. İtirazı inceleyen mahkeme, Yargıtay'ın Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) 2011-2013 yılları arasındaki konusu suç teşkil etmeyen toplantılarında salt konuşmacı veya dinleyici olarak bulunulmasının tek başına delil ya da örgütsel faaliyet olarak kabul edilemeyeceği kararına işaret etti.

'Yeteri araştırma yapılmadı'

İstinaf, yerel mahkemenin karar alma sürecinde Kara hakkında 2022'de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan yeni bir soruşturmanın sonucunu beklemediği, suçlamalardaki devamlılığın kesilip kesilmediğini, suçlamanın "örgüt üyeliği" ya da "örgüte yardım" suçlamasının vücut bulup bulmadığı değerlendirmesini gözetmediğini öne sürdü.

Yine Kara’nın “örgüt üyesi” olduğunu gösterir “kod” isim kullanıp kullanmadığı, “örgüt” çağrılarıyla eylemlere katılıp katılmadığı, katılmış ise konuşma yapıp yapmadığı, bu konuda herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının araştırılması gerektiğini, ancak yerel mahkemenin bu araştırmayı yapmadığını belirten mahkeme, Kara ile ilgili başkaca bilgi, beyan veya ifade olup olmadığının tespit edilerek, kişilerin tanık sıfatıyla dinlenmesi gerektiğini belirtti.

Beraat kararının bozdu

Eksik inceleme ve yetersiz araştırma nedeniyle kararı bozan istinaf, yeniden yargılamanın yapılması için kararı Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Kaynak: MA