İzmir Barosu, Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne ilişkin baro binası önünde basın açıklaması yaptı. Baro yönetiminin de katıldığı açıklamada, "Yaşam hakkı tür ayırt etmez", "Yaşam çoğuldur, birlikte mümkündür" ve "Doğal yaşam alanı değil toplama kampı" dövizleri taşındı.

Açıklamada konuşan İzmir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Üyesi Av. Ezgi Yağmur Tokatlı, uyutma adı altında katline ferman verilen, barınak veya hayvanat bahçesi adı altında ölüm kamplarında hapsedilen ve şiddetin her türlüsüne en ağır biçimde maruz kalan hayvanlar için toplandıklarını söyledi. Hayvan hakkı ihlallerinin her geçen gün arttığına dikkati çeken Tokatlı, şimdi ise bu şiddet sarmalında kamu kurumları tarafından yasa ve yönetmelik hükümlerinin hiçe sayılarak, sokakta yaşayan hayvanların barınaklara hapsedilmesinin gündemde olduğunu kaydetti.

Kafelere saldırıda mahkeme kararını verdi Kafelere saldırıda mahkeme kararını verdi

Kamuya çağrı

Görevini yerine getirmeyen kamu kurumlarına ve tüm kuruluşlara seslendiklerini vurgulayan Tokatlı, "Yürütme ve yasama organlarında görev alan herkes hayvanları düşmanlaştıran ve şiddeti teşvik eden söylemlerinden derhal vazgeçmelidir. Kolluk kuvvetleri, yargı mensupları, belediyeler, Tarım Orman Bakanlığı ve ilgili tüm kurumlar, kanundan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeli ve hayvanların hak ve özgürlüklerini ihlal edecek, şiddetin artmasına sebebiyet verecek eylem ve kararlarından vazgeçmelidir. Hayvanların aşılanıp, kısırlaştırılıp ve yerinde yaşatılmasını söyleyen Hayvanları Koruma Kanunu’nun 6. maddesi yerine getirilmelidir" dedi.

Talepler

Av turizmine son verilmesi çağrısında bulunan Tokatlı, taleplerini şu şekilde sıraladı: "Hayvanların doğal yaşam alanlarından kopartılarak hapsedildiği sirkler, hayvanat bahçeleri, akvaryumlar ve yunus parkları kapatılmalıdır. Örgün eğitim müfredatına hayvan hakları dersi eklenilmelidir. Deney merkezleri kapatılmalı, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler yasaklanmalıdır. Yargı sistemi hayvanlara karşı işlenen suçlarda izlediği cezasızlık politikasını terk etmeli, açılan davaları kapatma veya geciktirme çabasından ziyade adaletin hayvanlar için de tecelli etmesi sağlanmalıdır." (Kaynak: MA)

Editör: Ali Abbas Yılmaz