İzmir Bornova’da bulunan Sırrı Aydoğan Kültür Merkezinde gerçekleşen dayanışma kahvaltısına Alevi kurum/cemevi temsilcilerinin yanı Dem Parti İzmir İl Eş Başkanı ve CHP Bayraklı Belediye Başkan adayı katılım sağladı.

Gagand Izmir

Çok sayıda yurttaşın katıldığı etkinlik Gağand’ın temsili karakteri olan Kalo Gağan ve Fadikê’nin davul zurna eşliğinde canlandırıldığı performans büyük ilgi gördü.

Saldırılara karşı örgütlülük çağrısı

Dernek başkanı Fethi Duman, Dersimliler Derneği olarak bulundukları kentte, dayanışma ve yardımlaşma ağlarını genişletip, büyütmeye dair çağrıda bulunarak, “İktidar ve çevresinde ki bloğun, toplumsal kesimlere yönelik genişlettiği saldırılara karşı; örgütlülüğün hayati bir ihtiyaç olduğu görülmektedir. Hukuksuz uygulamalara karşın tüm siyasi partilerin, sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının ve derneklerin ortak bir tavır sergileyerek güçlü bir set örülmesinin gerektiğinin bir ihtiyaç olduğu ortadadır” dedi.

‘Soykırım hafızlarda canlılığını koruyor’

Duman, Dersim Katliamı ve Seyit Rızaların idamları sonrasındaki kırımların hafızlarda canlılığını koruduğunu belirterek, “Dilimiz Kırmancki ve Kurmanci yok oluşun eşiğine getirilmiş, yerel ekonomi çökertilerek halkımız bağımlılık ilişkileri içine çekilmiş, ormanlarımız her yıl ateşe verilmiş, nehirlerimiz barajlarla kapatılmış, topraklarımız vahşi madencilik projeleri ile yağmalanmıştır. Ayrıca kutsal mekanlarımız bir yandan tahrip edilerek diğer yandan ticari mekanlar haline getirilmeye çalışılmaktadır” diye konuştu.

“Kuşa başka dilde öt denilebilir mi?” “Kuşa başka dilde öt denilebilir mi?”

ÇEDES Projesine eleştiri

ÇEDES ve benzeri projeleri eleştiren Duman, “Milli Eğitim Bakanı’nın, meclis konuşmasına istinaden; okullarımızda ÇEDES projesi ve akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Şubat tarihinde ki, şeriatçı söylemleri gösteriyor ki yerel seçimler, bizler için daha bir önem kazanmıştır. AKP -MHP bloğu ülkeyi, uzun zamandır burjuva hukukunu da ayaklar altına alarak KHK’lerle ülkeyi yönetmektedir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gağand’ın temsili karakteri olan Kalo Gağan ve Fadikê’nin davul zurna eşliğinde canlandırıldığı performans sergilenirken, etkinlik müzik dinletisi ile son buldu.

Kaynak: PİRHA