Eğitim Sen, okulun isminin değişmesi için başvuruda bulunacak.

İzmir Buca Belenbaşı Köyü'nde bulunan bir ilkokula, 12 Eylül 1980 darbesinden sonra Diyarbakır E Tipi Askeri Cezaevi'nde tutsaklara yönelik işkenceleri ile bilinen Esat Oktay Yıldıran'ın ismi verildiği ortaya çıktı. Görüştüğümüz Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir'den aldığımız bilgiye göre okula, Mayıs ayında bu isim verildiği öğrenildi.

Belenbaşı Köyü'nde bulunan Belenbaşı İlkokulu'nun yıkılarak yeniden yapılması sonrasında yeni açılan okul binasına “Buca Belenbaşı Şehit Esat Oktay Yıldıran İlkokulu” ismi konulduğunu belirten Candemir, olayı araştırdıktan sonra kamuoyuna açıklama yapacaklarını ve okulun isminin değiştirilmesi için başvuruda bulunacaklarını bildirdi.

Ege'de 3 ayrı noktada yangın Ege'de 3 ayrı noktada yangın

‘Nasıl olur diye şaşırmıyoruz’

Bir okula Esat Oktay Yıldıran isminin verilmesine sosyal medyadan ise tepki yağdı. Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bir yandan Diyarbakır 5 Nolu Cezaevini insanlığa karşı işlenen suçlar nedeniyle hafıza merkezine yani “müzeye dönüştürme çalışmaları” diğer yandan söz konusu suçların faili olan kişinin ismini bir okula vermek.

Nasıl olur diye şaşırmıyoruz…”

‘İşkencelerin uygulandığı Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'nin güvenlik amiriydi’

İsme tepki olarak Salih Gergerlioğlu’nun paylaşımı ise şöyle:

“Esat Oktay Yıldıran, 12 Eylül döneminde en vahşi işkencelerin uygulandığı Diyarbakır 5 No'lu Askeri Cezaevi'nin güvenlik amiriydi.

Adı, bugün, bu cezaevini müzeye dönüştüreceklerini söyleyenler tarafından İzmir'de bir okula verildi.”

‘Çocuklara rol model diye işkencecileri göstermenize izin vermeyeceğiz’

DEM Parti Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in paylaşımı da şöyle:

“Diyarbakır Cezaevini cehenneme çeviren işkenceci katil ırkçı Esat Oktay Yıldıran’ın adının tarihe utançla gömülmesi gerekirken her öğrencinin adını ömrü boyunca hatırlayacağı okuluna veriliyor!

Çocuklara rol model diye işkencecileri göstermenize izin vermeyeceğiz!”

Editör: Ali Abbas Yılmaz