İçişleri Bakanlığı, 14 Mayıs'ta sandık sonuçlarının polis ve jandarma tarafından alınıp excel tablosu haline getirilerek, GAMER'e gönderilmesini kararlaştırdı.

Daha önce YSK'ya başvuran İçişleri Bakanlığı sandık bilgileri ile il, ilçe, mahalle, okul adı, sandık numarası ve seçmen sayılarını istemiş, YSK, bakanlığın yaptığı başvuruyu “Seçim, seçim kurullarının işidir. GAMER'in seçim görevi bulunmuyor” diyerek reddetmişti.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre bu gelişmeler üzerine geçen cuma günü 81 ilde GAMER'den sorumlu vali yardımcıları ve GAMER müdürleri toplandı. İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan, GAMER Başkanı Hakan Kafkas, Bilgi ve Teknolojileri Genel Müdürü Kurumsal Uygulamalar Daire Başkanı Barkın Cansız başkanlığında yapılan toplantıda, YSK'nın reddi ve kamuoyundaki itirazlardan ötürü e-sistem üzerinden girişlerin yapılamayacağı belirtildi. Bu nedenle sandıklardan polis ve jandarma tarafından alınan bilgilerin excel formatında Ankara GAMER'e gönderilmesi yönünde talimat verildi.

'Polis ve jandarmayı meşgul etme, suç işleme'

Bakanlığın kararına tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda,

"Seçim YSK ve siyasi partilerin sorumluluğundadır! Yap(a)madığın işine bak sen! Hepimizin can güvenliğini korumakla sorumlu polisi ve jandarmayı da sorumluluk alanlarının dışındaki işlerle meşgul etme, suç işleme! Yine de sen bilirsin bitanesi:)" ifadelerini kullandı.

'Sizin göreviniz, sandık başında güvenliği sağlamak'

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan da karara tepki göstererek şunları söyledi: 

"Emniyet teşkilatında GAMER üzerinden seçim kurulu bilgilerinin, sandık kurulu bilgilerinin toplanmasını istemişlerdi bir paralel YSK oluşturmuştu kanunsuz olarak. Şimdi benzer bir şeyi jandarmaya sözlü olarak veriyor. Jandarma teşkilatlarından böyle bir bilgi geldi. Herhangi bir yazılı emir elimize ulaşmadı ama sözlü olarak 'seçim sonuçlarını bize ulaştırın', diyor. Jandarma kırsal alanda görevli. Jandarmanın da emniyetin de böyle bir görevi yok. Buradan hem jandarma teşkilatımıza hem de emniyet teşkilatımıza sesleniyorum; asla veri göndermek zorunda değilsiniz. Sizin göreviniz, sandık başında güvenliği ve asayişi sağlamak. Bu konu İçişleri Bakanlığı’nın yetkisinde değildir. İçişleri Bakanlığı, güvenlik ve asayişi sağlamak, nüfus ve vatandaşlık işleri ve mülki idare ile ilgili yetkileri vardır. Cumhurbaşkanının 1 nolu kararnamesine göre. Asla veri göndermeyin, yarın sizin de kanunsuz emirden dolayı bir hukuki sorumluluk altına girme olasılığınız var. O yüzden uyarıyorum; buraya veri göndermesinler. YSK, veriyi toplayıp açıklayacak.” (Kaynak: Gazete Duvar)

Editör: İnanç Yildiz