Diyar Galeria’nın yeniden inşasında proje üyelerin onayına sunuldu Diyar Galeria’nın yeniden inşasında proje üyelerin onayına sunuldu

SUR AJANS- Urfa'nın Birecik ilçesinde Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM Parti) seçilen, ancak 29 Nisan’da istifa eden Mehmet Begit'e dair tepkiler devam ediyor. DEM Parti ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Riha il ve ilçe kadın meclisleri ile Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri ilçe belediye binası önünde bir araya geldi. Burada yapılan açıklamaya, DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Adalet Kaya ve Siirt Milletvekili Sabahat Erdoğan ile bölge il ve ilçe belediye kadın eşbaşkanları katıldı. Açıklamada, “İrade gaspına hayır. Begit, onurun şerefin varsa istifa et”, “İnsan her şeyini satar kendini satmaz. Begit istifa et” pankartları açılırken, “Bizim derdimiz Birecik, senin derdin rant”, “Hırsızlığa prim yok, istifa et” dövizleri taşındı.

Açıklamada konuşan Birecik Belediyesi Eşbaşkanı Berivan İlkaya Manas, “Hırsıza ve ihanete geçit vermeyeceğiz. Haklı mücadelemiz zafere ulaşana dek burada olacağız. Herkes bilsin ki bu halk kendi iradesine ve partisine sonuna kadar sahip çıkacaktır” dedi. 

'Onurlu davran istifa et'

“Bu belediye halkındır, halkın iradesidir. Onurlu davran ve istifa et” çağrısında bulunan Manas, “Eşbaşkanlık, şeffaf ve halkçı yönetim başta olmak üzere partimizin yönetim ilkelerini reddeden ve verdiği sözleri tutmayan biri bu halkla ve meclis üyelerimiz ile yol yürüyemez” diye konuştu.

Basın açıklamalarına katılan yurttaşların Begit tarafından tehdit edildiğini kaydeden Manas, “Bu halkı çetevari tavrınızla, söylemlerinizle yıldıramazsınız. Bu halkın hafızasında utançla anılmak istemiyorsan istifa et” dedi.

Kaya: Begit demokratik belediyeciliği hedef aldı

Ardından konuşan DEM Parti Diyarbakır Milletvekili Kaya, Begit’e istifa çağrısını yineledi. Begit’in ortaya koyduğu tavrın partilerinin halkçı belediyecilik anlayışını hedef aldığını ve hedef haline getirdiğini belirten Kaya, “Bu kabul edilemez. Bu tüm Kürdistan ve Türkiye halkları tarafından görülmüştür. Begit, meclis üyesi arkadaşlarımıza rüşvet teklif edip, şantaj uygulayarak onursuzluk yolu açmak istemiştir. Ama arkadaşlarımız hem onuruna hem halkın iradesine sahip çıkmıştır” diye konuştu.

DEM Parti Kadın Meclisi olarak Birecik halkının iradesine sahip çıkacaklarını vurgulayan Kaya, “Sadece Birecik halkı değil tüm Kürt halkı olarak gözümüz kulağımız burada. Bu ihaneti utançla anıyoruz. Begit ve beraberindekilere sesleniyoruz, derhal istifa edin. Sizin yolsuzluğunuza hırsızlığınıza asla müsaade etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Editör: Haber Merkezi