SUR AJANS- Türkiye'de Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu görevinden alınan doktor Yasemin Demirci ve öğretmen Engin Karataş’ın mücadelesini anlatan ve Altın Portakal Film Festivali’nden çıkarılmasıyla tartışma yaratan yönetmen Nejla Demirci'nin “Kanun Hükmü” belgeseli, İşçi Filmleri Festivali kapsamında Ankara'da gerçekleşecek gösterimi valilik kararıyla engellendi.

Elazığ Şahinkaya’da 12 kazan kuruldu: Alevilik rızalık yoludur Elazığ Şahinkaya’da 12 kazan kuruldu: Alevilik rızalık yoludur

Yasağa karşı Kuğulu Park’ta yürüyüş düzenlendi. Polis yürüyüşü engelledi. O anları X hesabı üzerinden paylaşan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, belgeselin bir kez daha engellenmesine "Bu gerçeklerin ortaya çıkmasından KHK gerçekliğinden korkuyorlar" sözleriyle tepki gösterdi.

Gergerlioğlu’nun “Yasaklama kararını görebilir miyiz” diye sorduğu polisten, “Karar tebliğ edildi. Karara Kaymakamlıktan ulaşabilir. Konu şununla ilgilidir. Karara ulaşabilirsiniz. Biz kararı size sunmak zorunda değiliz. Karar ilgilisine ulaşacaktır” yanıtını aldı.

‘İtirazımızı sürdüreceğiz’

Ankara Valiliği’ni de etiketleyen Gergerlioğlu, paylaşımında “"Şimdi bireysel yürüyoruz. @AnkaraValiligi gerçeklerin görülmesini engelliyorlar! Bütün halk teşhiri görüyor. Bakalım oradaki tavır ne olacak Doğan Taşdelen Gösteri Merkezine geçiyoruz!  Bu yaşananların tek sonucu var zulümleri son anlarını yaşıyor! Biz Ankara’daki KHKlılar olarak @DEMGenelMerkezi milletvekilleri olarak buradayız. Biz buna karşı itirazımızı sürdüreceğiz! Neden Kanun Hükmü engelleniyor? Bu KHK zulmünü belgeleyen bu belgesel filmini göstermek istemiyorlar. Bunu daha önce @AntalyaFF de de yasaklandı ve burada da gösterimi engellenmişti! Bu film için korku nerelere nerelere ulaştı!" ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi