SUR AJANS- Maraş'ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki deprem 10 ilde yıkıma neden oldu. Yıkımın yaşandığı 10 ilden biri olan Diyarbakır'dan can ve mal kaybı yaşandı. Aileler perişan oldu hayatlarını kaybeden aileler oldu. Yetim kalan çocuklar oldu.

Diyarbakir Yikim Kararlari

Diyarbakır’da meydana gelen depremlerle evler bir bir sarsıldı. Yaşanan depremlerden meydana gelen yıkımlardan hayatını kaybedenlerin yakınları gidenlerin acısını yüreğinde taşırken, evleri yıkılan, hasar gören yurttaşlar ise ciddi bir konut sorunu yaşadı.

Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı Sahte bilet basıldı, Amedspor uyardı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD hasar alan binalarda incelemeler yaptı. İncelemeler sonucu az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı ve hasarsız yapılar tespit edildi. Birçok yurttaş hak sahipliği için yerinde dönüşüm olmak üzere ilgili devlet kurumlarına başvurularını yaptı.

Boşaltılan binalar neden yıkılmıyor?

Diyarbakır’da yapılan kurum incelemesi sonucunda birçok yurttaş evlerini boşaltıp kiraya gitmek zorunda kaldı. Yurttaşların açtığı mahkeme sonucu halen devam eden dosyaları var. Sonuçlanan dosyalar ve mahkemeden çıkan kararlar da netleşmeye başladı. Ancak yıkım kararı çıkan binalar hala daha yıkılmış değil. Mahkeme tarafından yıkımı onaylanan ve boşaltılan binalar hala yıkılmayı bekliyor.

Boşaltılan hem aileleri hem de öğrencileri tedirgin ediyor. Aileler çocuklarının okula giderken boşaltılan binalarda sesler duyduklarını ve içeride uyuşturucu madde kullananların varlığından şüphe ettiklerini söylüyor. Boşaltılan binaların hala yıkılmamasına bir anlam vermeyen yurttaşlar, yetkililere biran önce yıkımların tamamlanması çağrısı yapıyor.

Kira yardımları uzatılsın!

Öte yandan yurttaşlar, depremzedelere yönelik kira desteğinin ise devam ettirilmesini bekleniyor. Kentte son süreçte fahiş bir şekilde artan kira fiyatları yurttaşın belini büküyor. Depremzedelere verilen kira desteği bir nebze olsun yurttaşın yükünü hafifletiyor. Yurttaşlar bir yandan kira desteğinin uzatılmasını talep ederken bir yandan da TOKİ konutlarının teslim edilmesini bekliyor.

Orta hasarlı bina sahipleri evlerine ne zaman kavuşacak?

Kentte biten TOKİ konutlarının kura çekimleri ara ara yapılırken, orta hasarlı yapıların kuraya ne zaman dahil edileceği ise merak konusu. Orta hasarlı ev sahibi depremzedeler biran önce hak sahipliği konusunda bir gelişme yaşanması konusunda umudunu koruyor.

Editör: Haber Merkezi