Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevinden ihraç edilen kamu emekçilerinin görevine iade edilmeleri ve 35'inci maddenin iptali talebiyle düzenledikleri eylemin 83'üncü haftasında da Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park'ta bir araya geldi. Çok sayıda sendika üyesinin katıldığı eylemde, "KHK'ler gidecek biz kalacağız" yazılı pankart açıldı.

Açıklamayı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şube Eşbaşkanı Mehmet Nur Ulus okudu.

İktidarın siyasi, ekonomik, kültürel ve ahlaki her türlü kriz yaşandığında Kürtlerden, muhalefetten ve işçilerden intikam almak istediğine dikkat çeken Ulus, “Bu iktidar ülkedeki sorunları derinleştiriyor ve çözecek gücü yok” dedi.

Muhalefetin ve Kürtlerin Olağanüstü Hal (OHAL) altına alındığını söyleyen Ulus, “Sivil kurumlar, muhalif medya hepsi kapatıldı, muhalifler ve Kürt işçiler sınır dışı edildi. Zamanı olmayan bu adaletin, adalet olmadığını bir kez daha söyleyeceğiz. İhraç edilen arkadaşlarımızın hesabını soracağız. Bu iyi bilinsin” diye belirtti.

‘Antidemokratik uygulamalara son verilsin’

“Bedeli ne olursa olsun emek ve demokrasi mücadelemizi sürdüreceğiz” diyen Ulus, “OHAL ve KHK örgütsüz işçileri kullanıyor, tüm halkı kendisine boyun eğdiriyor, örgütsüzleştiriyor.  Aynı zamanda hukuksuzluğu devam ettiriyor ve toplum huzurunu bozuyor. Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz, 35. maddenin uygulanmasına son verilsin, ihraç edilen arkadaşlarımız işlerine geri dönsün. Ayrıca ülkedeki tüm hukuk dışı ve antidemokratik uygulamalara da son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Editör: Ali Abbas Yılmaz