SUR AJANS- Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Hakkari Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” yapılan basın açıklamasıyla sona erdi. Hakkari Valiliği önünde yapılan açıklamada DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da konuştu. 3 Haziran’dan bugüne kadar Kürt halkı ve dostlarının kayyım atanmasına karşı ayakta olduğunu belirtti.

‘Halkımız iradesine sahip çıkacak’

Zalimlere karşı Kürt halkının ayakta olduğunu belirten Bayındır, “Onlar bir iki gün eylem yapıp bu işi bitireceğimizi düşünüyorlardı. Ama bunu bilsinler ki bu dağlar şahittir ki bizler asla durmayacak ve halkımızın iradesi için direnmeye devam edeceğiz. Yüreği yaralı annelerimiz, şehitlerimiz ve Hakkari halkımız bilsin ki biz sonuç alıncaya kadar direneceğiz ve durmayacağız. Halkımız iradesini sahip çıkacaktır. Biz burada eşitlik, demokrasi ve barışa sahip çıkıyoruz. Bunun için biz haklıyız. Bizler hakkımızı almayana kadar bu direnişimize devam edeceğiz. Yürüyüşümüz bitti ama bu mücadele devam edecek ve mutlaka sonuca ulaşacaktır” dedi.

‘Zalimlere karşı mücadele haktır’

Zalimlere karşı mücadele etmenin hak olduğunu ifade eden Bayındır, “Biz, sizi kanunlarımıza uymaya çağırıyoruz. Anayasanızı ayaklar altına almayın ve bunun gereğini yapın. Bunun için Kürt halkının iradesini ayaklar altına almayın. Bilin ki 70 yaşındaki annelerimiz, 80 yaşındaki yaşlılarımız, sizi öfkelerinde boğacak. Kimse bizim irademizin önünde duramayacak” diye konuştu. 

Açıklama 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sona erdi.

10 milletvekilinin fezlekesi Meclis’te 10 milletvekilinin fezlekesi Meclis’te

Kaynak: MA